Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept la pensie pentru persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept la pensie pentru persoana cu handicap

Buna seara ,

Am o nelamurire :

O persoana , acum in varsta de 78 de ani , cu grad de handicap : grav( cu insotitor) , dobandit la nastere , fara sa fi avut calitarea de salariat , poate beneficia de pensie de invaliditate ?
Daca raspunsul este da , ce demersuri ar trebui sa se faca pentru a se deschide acest drept ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Cu stima,
Angadali
Daca nu a platit contributie la pensii macar o zi nu poate beneficia de pensie de invaliditate.