avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept la pensie pentru persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept la pensie pentru persoana cu handicap

Buna seara ,

Am o nelamurire :

O persoana , acum in varsta de 78 de ani , cu grad de handicap : grav( cu insotitor) , dobandit la nastere , fara sa fi avut calitarea de salariat , poate beneficia de pensie de invaliditate ?
Daca raspunsul este da , ce demersuri ar trebui sa se faca pentru a se deschide acest drept ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Cu stima,
Angadali
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:39, 11 Februarie 2014
Daca nu a platit contributie la pensii macar o zi nu poate beneficia de pensie de invaliditate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se recalculeaza pensia la trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta? DanTM DanTM Pensionara pe caz de boala, are 12 ani de munca si 6 ani de pensie de boala, gradul 2 de handicap, nascuta in martie 1964. 1. Anii petrecuti in pensie de ... (vezi toată discuția)
Mi s-a calculat bine pensia? iuliandimache iuliandimache as dori sa stiu si eu daca nu cumva s-a strecurat o eroare in aprobarea dosarului pensiei de invaliditate unde scrie un cuantum de 78 lei pensia si ... (vezi toată discuția)
Noua limita de pensionare a persoanelor cu handicap accentuat (grad. ii) florina2769 florina2769 Am 43 de ani,15 ani lucrati si as dori sa stiu daca ma pot pensiona dupa noua lege data la sfarsitul anului 2012\\inceputul anului 2013.Nu stiu exact daca a ... (vezi toată discuția)