Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare diurna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare diurna

Se impoziteaza diurna acordata pt munca in strainatate a unui angajat al unei firme din Romania?
Limita legala pentru diurna interna este 2,5 x 13 = 32,5 lei (pt Romania), iar diurna externa – 2,5 x 35 euro = 87,5 euro (pt majoritatea tarilor din UE). Ce depaseste limita legala se include in venitul
brut din salariu asupra caruia se va calcula impozitul pe venit sii contributiile sociale.
Cititi si acest articol :
www.avocatnet.ro/content/art...
si pentru exemple :
[ link extern ]