Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Fidejusiune- partaj
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Fidejusiune- partaj

Sentinta de divort hotaraste ca fostul sot ramane cu toate imobilele avute la data respectiva cu preluarea sarcinilor, ipotecilor, cu consecinta achitarii in intregime a creditelor contractate de la o anumita banca, la un credit eu am semnat un contract de fidejusiune si sunt si codebitor.
Precizez ca fostul sot nu a mai achitat creditul de aproximativ 2 ani.
Hotararea din sentinta de divort ma absolva de statului de fidejusor si de codebitor?

Nu, ar fi trebuit sa citati si banca la vremea respectiva cand ati impartit creditele. Aveti un contract valabil cu banca pe care trebuie sa il respectati.
Cand veti ajunge la executare silita, puteti sa va aparati, depunand contestatie la executare.
Dupa cat timp de la neachitarea creditului se incep procedurile de executare silita?
Ramane la latitudinea creditorului. Daca au trecut 2 ani, desigur ca pot sa inceapa procedura de executare.