Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Prevederile legii nr. 4/2014
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Prevederile legii nr. 4/2014

Avand in vedere prevederile Legii nr. 4/2014, as dori sa intreb daca sotul, in cazul in care se face inscrierea in registrul comertului a mentiunilor privind participarea in mod obisnuit a sotului la activitatea desfasurata de persoana fizica autorizata, poate vinde intr-un magazin, care functioneaza in baza unei autorizatii PFA pe numele meu, fara a fi angajat al acestei PFA.
Va multumesc
Buna ziua,

Art. I. - Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008, cu modificarile si completarile ulterioare, se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 2, dupa litera i) se introduce o noua litera, litera i1), cu urmatorul cuprins:
„i1) sotia/sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate - sotia/sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate care, fara a fi inregistrata/inregistrat in registrul comertului si autorizata/autorizat sa functioneze ea insasi/el insusi ca titular al intreprinderii individuale/persoana fizica autorizata sau fara a fi salariata/salariat, participa in mod obisnuit la activitatea intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, indeplinind fie aceleasi sarcini, fie sarcini complementare, in conditiile legii”.

Va doresc o zi placuta si mult succes!