Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... La infiintare PFA se poate declara si sotul sau sotia ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

La infiintare PFA se poate declara si sotul sau sotia sau se face ulterior ?

Ati avut caz practic ?
lexoradeanu, utilizator
PFA inseamna Persoana fizica autorizata - deci una singura. Daca doriti sa fie si sotul/sotia, poate ar trebui sa solicitati informatii despre Intreprinderile Familiale (IF). Succes!
Guvernul a modificat OUG 44/2008 privind persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale și familiale, prin ordonanță de urgență.

OUG 44/2008 privind PFA se vor introduce termenii și expresiile \\"soției/soțului colaborator a/al lucrătorului independent, respectiv a/al titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate\\".

Modificările sunt justificate în ordonanța de urgență prin necesitatea alinierii \\"la normele europene stipulate de Directiva 2010/41/EU\\".
La articolul 2, după litera i) se introduce o literă nouă, litera i1), cu următorul cuprins:
i1) soţia/soţul titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate – soţia/soţul
titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate care, fără a fi inregistrată/înregistrat în registrul comerţului şi autorizată/autorizat să funcţioneze ea însăşi/el însuşi ca titular al întreprinderii individuale/persoană fizică autorizată sau fără a fi salariată/salariat, participă în mod obişnuit la activitatea întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, îndeplinind fie aceleaşi sarcini, fie sarcini complementare, în condiţiile legii.”
” Art.71 – (1) Persoanele prevăzute la art. 7 – (1) au obligaţia de a solicita înscrierea în registrul comerţului a menţiunilor privind participarea în mod obişnuit a soţiei/soţului la activitatea desfăşurată de întreprinderea individuală/persoana fizică autorizată, pe baza declaraţiei pe proprie răspundere şi a certificatului de căsătorie.
(2) – Încetarea activităţii soţiei/soţului se menţionează în registrul comerţului în termen de 15 zile,pe baza declaraţiei pe proprie raspundere a titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate”

LA INFIINTARE putem face MENTIUNEA ?
lexoradeanu, utilizator