Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

am 57 si 7 luni am contribuit la pensie in tara 30ani si 3 luni. si mai am si 4 ani de contribute in italia .intrebare pot iesi la pensie si ce trebuie sa fac avind in vedere ca acuma nu am nici un venit.multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Spuneti luna si anul nasterii si daca este vorba de un barbat sau o femeie.
Banuiesc ca sunteti femeie nascuta in iunie - iulie 1956. Femeile nascute in iunie 1956 ( limita de varsta 60 ani si 5 luni, cu un stagiu complet de 30 ani si 5 luni - nov.2016), iar cele nascute in iulie 1956 - la 60 ani si 6 luni cu un stagiu de 30 ani si 6 luni - ian 2017). Pensie anticipata partiala cu 5 ani mai devreme , dar trebuie sa aveti stagiu complet de cotizare.
Daca cei 4 ani de Italia sunt "cu acte in regula" trebuie sa mergeti la casa de si sa depuneti concomitent actele pt pensie anticipata partiala + cele pt. cea comunitara ( la compartimentul pensii internationale al casei de pensii).Veti primi respingere pt pensia anticipata partiala si abia cand se va primi confirmarea pt Italia vi se va stabili care e pensia cea mai avantajoasa -nationala sau comunitara.( pt. deschiderea dreptului la pensie se cumuleaza anii, dar fiecare stat plateste "partea" luni dupa legea nationala a fiecaruia). Trebuie sa stiti ca va dura ceva mai mult ( in vestul tarii se lucreaza la dosare din 2008 -2009 depuse la pensii internationale).
Daca nu aveti certitudinea ca cei 4 ani sunt "cu acte in regula" puteti sa va incheiati un contract de asigurare cu casa de pensii si sa va platiti din mana 3 su 4 luni (252 lei / luna) si apoi va puteti depune dosarul de pensie anticipata partiala. ( penalizarea e de 0,75 x nr. lunilor de anticipare).