avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii PFA

Am avut PFA si mi-am suspendat activitatea in 23 aprilie 2009.Am primit somatie de plata de la Finante in data de 11 februarie 2014 sa platesc suma de 1128 lei contributii la asigurari de sanatate.Mentionez ca sunt pensionara.In perioada cat a
functionat PFA MI-AM DESFASURAT ACTIVITATEA PE BAZA DE NORME DE VENIT.
Va rog sa ma invatati ce sa fac.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: melania_14 , utilizator 12:21, 19 Februarie 2014
Pentru ce perioada e somatia?
In Titlui executoriu scrie data de 30.06.2012. Intrebarea este de ce din 2009 abia in 2012?
Incepand cu 1 Iulie 2012 legea s-a schimbat si platile pentru asigurarea de sanatate nu se mai fac la Casa judeteana de Sanatate ci la ANAF. Incepand cu aceasta data cei de la ANAF au fost imputernicitii sa se ocupe si de recuperarea sumelor datorate de catre contribuabili pana la data de 1 iulie 2012. Unele din calculele facute de ANAF sunt gresite din cauza ca in schimbul de documente dintre ANAF si CJAS unele date s-au mai pierdut. Ducetiva la ANAF eventul cu dovezile ca ati platit totul la CAS si eventual dovada ca incepand cu 23 aprilie 2009 ati fost angajata sau pensioanara
O zi buna
Ultima modificare: Miercuri, 19 Februarie 2014
melania_14, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare cas Diana_90 Diana_90 Am primit de curand o instiintare de la cnas care suna in felul urmator: \\"In conformitate cu art.215 alin (3) din Legea nr.95/2006 privind reforma in ... (vezi toată discuția)
Plata catre sanatate. Imparatul Imparatul Am primit un plic prin care datorez catre sanatate o suma de 4500 ron cu tot cu penalizari ce le-am realizat din activitati independente, adica venituri din ... (vezi toată discuția)
Executare contributii sanatate gabryelalion gabryelalion buna ziua, Sotul meu a avut activitate independenta cu contract de colaborare cu o firma jumatate de norma fiind si salariat pe jumatate de an 2008 si anul ... (vezi toată discuția)