Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii PFA

Am avut PFA si mi-am suspendat activitatea in 23 aprilie 2009.Am primit somatie de plata de la Finante in data de 11 februarie 2014 sa platesc suma de 1128 lei contributii la asigurari de sanatate.Mentionez ca sunt pensionara.In perioada cat a
functionat PFA MI-AM DESFASURAT ACTIVITATEA PE BAZA DE NORME DE VENIT.
Va rog sa ma invatati ce sa fac.Multumesc.
Pentru ce perioada e somatia?
In Titlui executoriu scrie data de 30.06.2012. Intrebarea este de ce din 2009 abia in 2012?
Incepand cu 1 Iulie 2012 legea s-a schimbat si platile pentru asigurarea de sanatate nu se mai fac la Casa judeteana de Sanatate ci la ANAF. Incepand cu aceasta data cei de la ANAF au fost imputernicitii sa se ocupe si de recuperarea sumelor datorate de catre contribuabili pana la data de 1 iulie 2012. Unele din calculele facute de ANAF sunt gresite din cauza ca in schimbul de documente dintre ANAF si CJAS unele date s-au mai pierdut. Ducetiva la ANAF eventul cu dovezile ca ati platit totul la CAS si eventual dovada ca incepand cu 23 aprilie 2009 ati fost angajata sau pensioanara
O zi buna
melania_14, utilizator