Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Consumul de alccol la volan
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Consumul de alccol la volan

cu noul cod penal voi optine o solutionare mai rezonabila fata de cea data !???

Ora estimata: 08:30
Complet: C9 C.P./FOND
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 cu aplicarea art. 320/1 alin 7 Cod procedură penală, condamnă inculpatul (...) la pedeapsa de 1 (un) an şi 4 (patru) luni închisoare. În baza art. 81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei de 1 (un) an şi 4 (patru) luni închisoare pe o durata de 3 (trei) ani şi 4 (patru) luni termen de incercare stabilit în condiţiile art.82 C.pen. În baza art. 359 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor prev. de art. 83 Cod penal a căror nerespectare determină revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art. 71 alin. 2 Cod penal interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit.a) teza a doua si lit.b) C.penal. În baza art. 71 alin.5 Cod penal constată suspendată executarea pedepsei accesorii a interzicerii drepturilor prev. de art. 64 alin. 1 lit.a) teza a doua si lit. b) C.penal pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. În baza art. 189 Cod procedură penală, onorariul avocatului desemnat din oficiu Păun Ioan Alexandru Stere, în cuantum de 200 lei, conform împuternicirii nr. 002394/07.05.2013, se va avansa din fondurile Ministerului Justiţiei în favoarea Baroului Ilfov. În baza art. 191 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 1.000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de statul român. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în sedinţă publică azi, 19.07.2013.
Document: Hotarâre 397/2013 19.07.2013

Gabriela Mihai, Avocat
La ce va ganditi cand spuneti "rezonabila"?

Cu noul cod penal rezultatul condamnarii este acelasi, anularea permisului de conducere.

Pedepsele cu suspendare aplicate sub vechiul cod penal se mentin si sub noul cod penal.

Legea 187/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal
Art. 15
(1) Masura suspendarii conditionate a executarii pedepsei aplicata in baza Codului penal din 1969 se mentine si dupa intrarea in vigoare a Codului penal.
(2) Regimul suspendarii conditionate a executarii pedepsei prevazute la alin. (1), inclusiv sub aspectul revocarii sau anularii acesteia, este cel prevazut de Codul penal din 1969.