avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 427 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere autoturism dupa ce a fost vandut in Italia
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere autoturism dupa ce a fost vandut in Italia

Buna seara!
Am si eu o problema. Sunt in Italia de 3 ani, mi-am adus si masina dupa vreun an....am pastrat targa din Romania, ca sa nu platesc asigurarea aici,pentru ca e putin cam scumpa....dar dupa o anumita perioada, aveam nevoie de bani, asa ca am vandut-o...dar este inca pe numele meu in Romania...pentru ca persoana care a cumparat-o, m-a rugat sa nu o radiez inca, pentru ca urmeaza sa plece el in Romania si sa faca toate demersurile...dar inca nu s-a intamplat...
As dori sa stiu, cum pot proceda pentru a radia masina si pentru a nu mai aparea pe numele meu in nici un act? Specific faptul ca eu nu pot merge in Romania, deci, ar trebui sa deleg o persoana care sa se ocupe de tot..faza este k nu stiu ce documente trebuie sa-i trimit..
Va multumesc mult pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: alinaion82 , utilizator 20:50, 23 Februarie 2014
Termenul legal de finalizare al instrainarii/transferului dreptului de proprietate asupra unui bun mobil este de 30 de zile,
In tara procedura este relativ simpla,cand este desfasurata de catre proprietarul de drept al bunului mobil
Trebuie sa incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a tranzactionarii acestuia
Trebuie sa incheiati procura notariala in favoarea unui tert/ruda care sa se ocupe de demersurile necesare radierii auto
In baza declaratiei notariale,a procurii,persoana mandatata de dv poate desfasura demersurile la autoritatea fiscala si dupa achitarea obligatiilor aferente auto,aceasta va dispune radierea auto de pe rolul dv fiscal
Masina am vandut-o acum 8 luni, deci cele 30 zile au trecut deja..se dau amenzi in cazul acesta?
Apoi, declaratia notariala pe propria raspundere si procura le pot face in Italia si trimite in Romania persoanei delegate, nu?
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instrainarea unei masini care la impozit a ramas tot la mine.ce pot face? luciamonica luciamonica Acum 2 ani am instrainat o masina.Urma ca in cateva luni sa vina sa obtina CF dar din pacate nu s-a intamplat asa masina ramanand la impozit si Politie tot ... (vezi toată discuția)
Taxa auto inaungu1967 inaungu1967 Buna ziua,as avea o intrebare cu privire la taxa auto: Am avut o masina dacia pe care am vandut-o in 1997 la o persoana pe care n-o cunosc si am facut actul ... (vezi toată discuția)
Pierdut cv auto neradiat geosan2006 geosan2006 Buna ziua, ma numesc Sandu Gheorghe,sunt din Sivita jud.Galati si va aduc la cunostinta ca in anul 2011 am vandut un autoturism Dacia break 1310 ,cu contract ... (vezi toată discuția)