avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vc auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vc auto

acum 4 ani am vindud o masina cu act de mina fara certificat fiscal, cu conditia de a perfecte actele in decurs de 1an dupa vinzare persoana nu a mai fost de gasit a circulat cu actele pe numele meu si cu o procura cu drept de a circula nu si de a o revinde pina laperfectarea actelor insa persoana a revindut auto de vreo 3 ori intre timp masina apare cu noul proprietar cerindumi sa perfectam actele ,eu apar la fisc cu datorii destul de mari iar masina a fost pusa sub sechestru acum chiar daca as dori sa fac actele nu imi pot permite sa acopar datoriile insa doresc sa anulez contractul de vinzare si sa o rascumpar insa noul proprietar cere o suma ff mare ce as putea face !
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:51, 13 Februarie 2014
Daca dv vindud o masina cu act de mina fara certificat fiscal,pe cale de consecinta nu aveti incheiat contract de vanzare cumparare, respectiv nu opereaza doresc sa anulez contractul de vinzare
Indiferent de manevrele pe care intentionati sa le desfasurati debitele in urmarire aferente auto raman valabile si veti fi obligat sa le achitati
Avand in vedere ca masina a fost pusa sub sechestru ,pe cale de consecinta, pana la finalizarea cercetarilor,indiferent de interesul partilor,bunul mobil nu poate face obiectul unei tranzactii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vinzare autoturism cu contract fals cony55 cony55 In jurul datei de 10 ianuarie 2011,scrisesem ca am avut probleme la un parc auto unde lasasem masina , caci cind m-am dus sa inchei un proces verbal de ... (vezi toată discuția)
Auto sh simioana69 simioana69 :((Am achizitionat un auto Sh din Germania, in luna august 2012 adusa pe platforma, vinzatorul a luat primul rind de numere rosii,pe numele lui din Lugoj, apoi ... (vezi toată discuția)
Buna seara. ma scuzati de deranj la această oră. soțul meu ... Maria-15 Maria-15 Buna seara. Ma scuzati de deranj la această oră. Soțul meu a avut o mașină pe numele lui. Are rate la bancă Unicredit. A rămas fără loc de munca si nu ... (vezi toată discuția)