Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru

cum se calculeaza in pontaj ca nr.de ore si valoric orele lucrate in zilele de weekend?
lucrez in ture astfel:

TURA I:
Luni,marti,miercuri,joi vineri 9.30-17.30 (o ora pauza),SAMBATA 10-22 (o ora pauza)+DUMINICA10-22 (o ora pauza)

TURA a II a:
Luni,marti,miercuri,joi vineri 16.00-22.00 (fara pauza) SAMBATA+DUMINICA(liber)

cand incep tura a II a lucrez 12 zile fara zi libera ( 5 x tura I + 2 in weekend + 5 x tura a II a)

-magazinul este deschis zilnic 10-22
-mentionez ca in contract imi apare asa:8 ore pe zi / 5 zile pe saptamina (2 libere)
-nu doresc decat sa fiu remunerat corespunzator orelor lucrate
-la ultimul salariu am luat mai putini bani desi am lucrat pe acelasi program si nu mi s-au mai oprit 10% ca garantie+100ron (imputare inventar)
-raspuns lor este ca nu ni se mai platesc orele suplimentare
unombun, utilizator
Conform codului muncii programul de lucru este de 40 de ore pe saptamana si, in mod exceptional, poate ajunge la 48 de ore. Dvs nu puteti fi platit decat pentru opt ore, caci asa este legal... iar pontajele se duc la ITM. Patronii de obicei ...platesc restul orelor "la negru" de comun acor cu salariatul, profitand acum si de aceasta "perioada de criza"
si daca nu vor sa mai plateasca orele suplimentare eu ce fac?logic ca nu vreau sa le mai fac...orele lucrate in weekend nu se pun dublu?daca refuz sa mai vin in weekend ma pot pune absent?
unombun, utilizator
Aveti dreptate... orele lucrate in zilele care ar trebui sa fie libere se platesc dublu sau se compenseaza cu zile libere.
Cred ca ar trebui sa solicitati in scris plata orelor suplimentare. Ori depuneti cererea personal si solicitati pe un exemplar si numar de inregistrare , ori o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.
Si daca nu se rezolva pe cale amiabila....sesizati ITM-ul. In cazul dumnevoastra se incalca dispozitiile codului muncii privind repausul saptamanal si plata orelor suplimentare.
pe luna martie am 197 de ore lucrate (55 in weekenduri) fata de februarie cand am avut 174 de ore si cu toate ca nu mi s-a mai oprit 10% (garantie) si nici 100ron (rata la imputare)=TOT MAI MIC ESTE SALARIUL CU 50 ron !!!!
cum se calculeaza?cite ore suplimentare am?

pt luna viitoare imi ies 186 de ore/ oare cu cite milioane ma vor pacali? :) (pt 11 ore diferenta)
unombun, utilizator