avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru- PLZ HELP
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru- PLZ HELP

Am o proprietate cu casa si teren 500mp.Vreau sa vand doar o parte din teren cca 250 mp. Insa eu am cadastru pe toata suprafata.Cum fac actul de vanzare-cump la notar? Trebuie sa fac inainte cadastru separat pt ambele parti (cea care imi ramane mie si cea care vreau sa o vand)? Sau se poate face altfel, vanz-cump cu iesire din indiviziune? Cadastrul dureaza min 30 zile si cel care cumpara vrea sa facem contractul in 3 zile.Cum fac? Multumesc mult !
CHIAR NU STIE NIMENI?
In principiu ati putea vinde si inainte de a face diviziunea terenului, doar ca ati deveni coproprietar cu cumparatorul(vinzi x% din teren, fara a fi delimitata o parcela)..ceea ca inseamna ca la incetarea coproprietatii si la delimitatea proprietatii fiecaruia ati putea avea surpriza sa aiba pretentii asupra unei alte parti de teren decat ceea ce ati vrut initial.
Normal ar fi sa se imparta terenul in 2 inainte de vanzare, sa fie 2 nr topografice..sa se instraineze o parcela ....Poate ca nu ar fi rau sa va consultati cu un topograf
Nu poti vinde cota indiviza din teren pentru ca acesta impreuna cu casa formeaza un tot (are acelasi nr. cadastral), si asta inseamna ca ii vinzi si cota indiviza din casa. Fa mai bine un antecontract, pe care pentru siguranta cumparatorului tau poti sa-l inscrii in cartea funciara
Se face o simpla schita de dezmembrare de catre un topograf, pentru suprafata pe care o vinzi, pe care o vizeaza O.N.C.P.I....
Se face declaratie de parcelare de catre vanzator si se incheie contractul de vanzare-cumparare....Nu dureaza 30 de zile...
dar notarul nu itit face contractul de vanz-cump fara cadastru...Iar eu nu am cadastru decat pe toata suprafata., nu pe bucati...

Alte discuții în legătură

Uzufructul viager dey_23 dey_23 Buna ziua, In 2002 am cumparat un imobil de la parintii mei ,in contractul de vanzare -cumparare este clauza cu uzufructul viager al parintilor. Parintii ... (vezi toată discuția)
Antecontract de vanzare cumparare verginia dina verginia dina am incheiat un antecontract de vanzare cumparare pentru un teren( neexistand posibilitatea incheerii unui contract pentru ca nu se putea face cadastru la acea ... (vezi toată discuția)
Imi trebuie elicopter sa intru in casa?vecinul a furat drumul shaqmat shaqmat Am si eu o intrebare, nu stiu daca imi puteti raspunde, dar.Am cumparat un pamant acum doi ani si anul acesta am inceput sa construiesc casa,dupa ce am primit ... (vezi toată discuția)