Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salarizare sistemul de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salarizare sistemul de sanatate

Buna ziua!
fluturasul meu arata cam asa....

salar incadrare.............1074
salar de baza..................762
baza calcul sporuri.......1074
regie...168....................1074
13E C deosebit..75%..572
Art.11.2 tura..15%..........114
garzi...150%...................122
samb/dum ...100%........272
total realizat..................2154
venit brut.......................2154
contr. somaj...0,50%.......-11
asig sanat......5,50%....-118
2154........baza de calcul CAS
Contributii A.S 10,50%........-226
1799.................venit net
150..........deducere personala
-17 .............alte deduceri
167.............deducere efectiva
187........val.tichete de masa
1819....baza de calcul impozit
impozit...............-291
salar net............1508
sindicat........-17
OAMR.........-11
ASMU.........-11
rest de plata........1469

avand in vedere ca sunt asistent medical generalist fara grad principal........fara cunostinte contabile ......dar cu ., convingerea ca salariul meu nu se calculeaza comf legilor va rog sa ma ajutati sa stiu adevarul......... Salariul de baza nu ar tr sa fi fost pana acum de 800 ron si din ianuarie de 850 ron?
Sporurile la ce suma se calculeaza in cazul meu?
Am 2 copii in intretinere ,,,,,,,reiese asta din fluturasul meu?
ma poate lamuri cineca cum ar trebui calculat salariul meu corect conf legi?

mentionez ca in contractul individual din 01.02.2008 se mentioneaza
salariul de baza lunar brut de 627 lei iar in decizia de revenire din crestere copil scrie ,,in baza prevederilor Legii cadru nr.284/2010 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice si OUG nr 84/2012,,
In cazul dumneavoastra salariul brut este salariul de incadrare(1074 lei).

La bugetari, salariul de incadrare=salariu de baza+sporuri+premii+stimulente=salariu brut

Singura problema ar fi la deducere care este calculata "fara persoane in intretinere" si dupa calculele mele este 150,125 lei deci trebuie rotunjit la 160 de lei.
Impozitul pe salariu = 289
salariu net = 1510
rest de plata = 1471

Deducerea calculata pentru "2 persoane in intretinere" este: 270,225 si se rotunjeste la 280.
Impozit: 243
Salariu net; 1556
Rest de plata: 1517 lei

Mergeti la resurse umane sa le comunicati ca aveti 2 copii in intretinere.
Alexandru Arsu, Contabil
Deci salariul meu de baza nu ar trebui sa porneasca de la 850 ron ? si nu vad ce se adauga acum la salariul de baza 762 sa reiese salariu de incadrare 1074? si de ce sporurile de 75%, 15% , sun raportate la 762ron si nu la 1074 ron asa cum mentioneaza la baza calcul sporuri?
Insist si eu cu aproximativ aceasi intrebare; este corect ca sporurile sa se calculeze la alt salariu decat la cel de baza?Sunt asistent gen PR,cu vechime de 10 ani, cu 2 copii in intretinere si fluturasul meu este :

salar de baza 2011 Fisa..................1398

Spor tura..15%..........160
Sp.Sarb.......................493( ......pentru 78 ore samb/dum)
SPOR I.psih. 15 % .......... 160
venit brut.......................2211
contr. somaj...................11
asig sanat......................122
Cas Angaj......................232
Venit Net ....................1846
Deducere......................178
Baza Calc......................1646
Impozit..........................263
Valoare tichete.............187
Imp.Tichete...................30
Salar Net.......................1553
sindicat........................22
OAMR........................11

rest de plata........1520

Multumesc!