Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua !- imprumut neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua !- imprumut neplatit

stimate specialist ,am facut in 2007 un imprumut la firma Cofidis,apoi a fost preluata de Tezaur ,de unde sunt preluata de Recuperari Creante Srl DARVAL INVESTMENTS S.A.
problema mea este ca eu platesc de atunci intr-una si au fost intreruperi de 3 ori cu cate 60 zile ,unde imbolnavindu-ma am fost in spital ,apoi mi-a murit mama ,am trimis copy de pe toate actele ca nu ma credeau si tratamentul meu ma costa 400 ron pe luna ,constand in boala mea de hepatita B,emfizem pulmonar,tromboza si un spray symbicort 320 ptr. respiratie
am avut un imprumut de 2000 ron si de atunci mi s-a spus prin tel. ca am platit 5400 ron si ca s-ar fi adunat dobanzi si restante si ca tot mai am 1000 ron de dat ,mi s-a dat tel. sa-mi fixeze cate 78 ron inca 1 an de acum incolo ,mentionez ca eu cand am facut acel imprumut mi s-a spus ca am dreptul si la un card cu o suma de bani pe el ,dar eu nu am primit niciodata acel card si de atunci platesc intr-una ,acum cei de la recuperari mi-a trimis un fel de card cu un cod unde merg la banca ca sa nu platesc comision ,ca sa platesc rata
va intreb ce pot face ,n-ar trebui sa-mi trimita si un desfasurator ? cat mai am de plata si cum pot inchide acest contract care nu exista decat intre firma COFIDIS ,in rest nu am semnat decat un acord ca s-a transferat dosarul la TEZAUR ,am semnat o foaie nestampilata si nesemnata
cum sa procedez sa scap de aceasta problema ,ca daca tot continua asa ar insemna sa platesc pana la moarte ,ce ar trebui sa fac ca sa-mi acorde incredere ca nu voi mai plati la o data de ex.
va rog sa-mi dati un raspuns,multumesc !
Daca ati semnat un angajament de plata prin care va obligati sa mai platiti inca 1000 lei, nu prea aveti ce face. Ar fi trebuit sa luati atitudine inainte
Cui platiti acesti bani ? Daca le cereti explicatii in scris si nu va dau, nu mai platiti ca or sa va contacteze ei.
buna ziua ! ,multumesc de raspuns ,nu am semnat sa mai platesc acesti 1000 ron ,mi s-a dat tel. ca firma lor este din Bucuresti ,iar eu locuiesc in Braila si cand am spus sa mi se trimita un desfasurator de plata cat am platit si cat mai am ,nu-mi trimit nimic
adresa lor este
sos. N.TITULESCU,Nr.81-87,Bl.10 ,parter,sector1,Bucuresti
ma tot ameninta ca daca nu platesc vin acasa la mine si eu am facut atunci acest imprumut confidential
cum as putea sa sting aceasta problema ca juridic nu as avea cum deoarece am 64 ani ,bolnava sunt ,bani nu sunt deajuns ,imi vine sa ma duc in Dunare
buna seara ! dl specialist
astazi m-au sunat cei de la recuperari creante si le-am cerut in scris un desfasurator ca le-am platit pana acum 5400 ron si de ce mai imi cer acesti 1000 ron inca 1 an fara nici un act si mi-au inkis tel restindu-se la mine ,apoi m-a sunat o alta pers. pe nume dl. Dima sa ma intrebe daca sunt sanatoasa ca le cer asa ceva si m-au ameninta ca-mi va pune poprire pe pensie si mi-a inkis tel. si cand sa-l intreb pe ce baza imi pune poprire in baza caror acte ,nu am mai putut fi auzita ca nu m-au lasat sa vorbesc si mi-au inkis tel.
va rog sa-mi mai dat un sfat ,multumesc !
De cand nu ati mai platit exact rate pentru acest credit ?
Ce firma ziceti ca sunt astia, Darval v-au preluat ?
gi-jane2, moderator
buna ziua ! scuzati ,de intarziere
da am platit lunar mereu doar ca din 2007 am avut de 3 ori intreruperi pana in 60 zile ,iar luna aceasta nu am platit ca nu am si la tel. cand am cerut un desfasurator asa cum mi-ati spus mi-au inchis tel. si alaltaieri spre seara m-a sunat acest dl. Dinca asa s-a recomandat si mi-a spus ca ori sunt nebuna ,si vorbea f. repede ca si cum se ferea sa nu fie auzit de cineva si ca de luna viitoare imi va retine din pensie si pana sa spun pe ce baza de acte imi opriti ,a inkis