Forum Discuţii juridice Executare silită Bani returnati catre firma
Discuție deschisă în Executare silită

Bani returnati catre firma

Buna ziua, m-am angajat la o firma acum cateva luni, eu platesc o pensie alimentara! Pe cartea de munca am salariul minim pe economie! Primeam salariul in mana dar mai mult decat era pe cartea de munca! Acum administratorul mi-a spus ca trebuie sa restitui bani catre firma pt ca din banii intelesi trebuia sa platesc pensie alimentara si ca pana acum firma a platit de la ea! E normal asa ceva? Cum trebuie sa procedez?
Nu este normal.Firma trebuia sa va retina pe stat pensia alimentara.Si,trebuia sa aveti pe stat
tot salariul net incasat!
Nu e normal. Firma s-a incurcat in propriile ilegalitati. Are dovada ca a platit pensie alimentara pt dvs. dar nu are dovada ca a retinut-o din salariu. Totusi, este adevarat ca a platit din banii sai datoria dvs. (cel putin asa reiese din acte). Deci exista premisele pentru ca firma sa incerce sa obtina de la dvs banii din urma printr-o actiune in justitie. Intr-o atare situatie va veti apara prezentand situatia reala, ceea ce ar arata ca angajatorul este evazionist (ceea ce il poate descuraja sa continue actiunea).
Va multumesc pt raspuns! O zi buna!
Din cat v-ati inteles sa primiti net in mana, nu v-a retinut pensia raportata la salariul minim ?
gi-jane2, moderator
Eu la inceput m-am inteles la salariul de 1500 lei plus sa imi plateasca ei pensia alimentara, chiar daca pe cartea de munca aveam minimul pe economie! Acum administratorul mi-a spus ca de fapt trebuia din banii astia 1500 lei sa restitui la pensia alimentara!
MI-a retinut pensia raportata la salariul minim, numai ca spune el a fost o neintelegere din aia 1500 cum ne-am inteles eu sa platesc pensia alimentara la salariul minim! Pana acum am avut 1500 lei iar pensia alimentara o plateau ei si ca trebuie sa restitui banii respectivi!
Adica acum imi spune ca de fapt salariul meu nu era 1500 lei, din ei trebuiau sa opreasca pensia alimentara!
gi-jane2, moderator