Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta dupa 3 ani - ce pot face?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta dupa 3 ani - ce pot face?

Buna ziua,
Am primit somatie de plata de la executor judecatoresc privind cheltuieli executare si contravaloarea unei roviniete din 2011.Precizez ca nu am primit niicodata un proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei.
Somatia are anexate incheierea judecatoriei privind incuviintarea executarii silite emise in 12.11.2013 si incheierea executorului privind cheltuielile de executare care mi se par foarte mari.
Ce pot face??Nu as vrea sa achit acele cheltuieli de executare, as fi de acord sa achit jumatate din amenda.Se mai poate face ceva? Procesul verbal e din 28.06.2011.Multumesc.
Faceţi contestaţie la executare. Dacă procesul verbal nu v-a fost comunicat, instanţa va anula executarea silită.

Dacă procesul verbal v-a fost comunicat, nu vă mai puteţi îndrepta împotriva lui. Va trebui să achitaţi amenda în întregime. Tot ceea ce mai puteţi face este să contestaţi valoarea cheltuielilor de executare (onorariul executorului) dacă este exagerat în raport cu reglementările legale în materie.