avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj. exista limita?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj. exista limita?

Buna ziua. Intr-un proces de partaj daca valoarea bunurilor depaseste o anumita suma, nu se mai judeca in prima instanta (la judecatorie) si trece judecarea la tribunal, fara a fi data sentinta la judecatorie? Am auzit pareri diferite cum ca ar exista o limita valorica, iar altii spun ca ramane la latitudinea judecatorului din prima instanta daca judeca sau nu. Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti cum este, exista limita pentru care judecatorul din judecatorie nu poate judeca un proces de partaj?
Multumesc.
O zi buna
Cel mai recent răspuns: dorians , utilizator 22:45, 21 Aprilie 2009
Numai la judecatorie se judeca procesele de partaj indiferent de valoare:

Art. 2
Tribunalul judeca:
1. in prima instanta:
a) procesele si cererile in materie comerciala al caror obiect are o valoare de peste 1 miliard lei, precum si procesele si cererile in aceasta materie al caror obiect este neevaluabil in bani;
b) procesele si cererile in materie civila al caror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei, cu exceptia cererilor de imparteala judiciara, a cererilor in materia succesorala, a cererilor neevaluabile in bani si a cererilor privind materia fondului funciar, inclusiv cele de drept comun, petitorii sau, dupa caz, posesorii, formulate de tertii vatamati in drepturile lor prin aplicarea legilor in materia fondului funciar;
Partajul reprezinta o cerere accesorie divortului si se judecat in prima instantala judecatorie nu la tribunal.
m_ella2005 a scris:

Partajul reprezinta o cerere accesorie divortului si se judecat in prima instantala judecatorie nu la tribunal.



Nu a spus nimeni ca este vorba si de divort...

iChiar si asa In practica partajul se face ca actiune separata sau se disjunge pentru a nu fi nevoit sa stai casatorit cativa ani din cauza unui proces de partaj. parerea mea...
Ultima modificare: Marți, 21 Aprilie 2009
dorians, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta partaj bunuri comune diana22 diana22 in cazul unui partaj bunuri comune, in care sunt mai multe bunuri aflate in localitati de circumscriptii diferite, ce instanta este competenta? (vezi toată discuția)
Divort + partaj pe cale amiabila anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. Eu si sotul dorim sa divortam pe cale amiabila. Bunurile din casa le impartim amiabil, dar ar fi o ... (vezi toată discuția)
Partaj de bunuri in caz de divort alina_martie alina_martie Buna Sotul meu si eu suntem in proces de divort. El e german iar eu romanca. Noi am ajuns la un acord drept care eu renunt la toate bunurile in comun din ... (vezi toată discuția)