Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj. exista limita?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj. exista limita?

Buna ziua. Intr-un proces de partaj daca valoarea bunurilor depaseste o anumita suma, nu se mai judeca in prima instanta (la judecatorie) si trece judecarea la tribunal, fara a fi data sentinta la judecatorie? Am auzit pareri diferite cum ca ar exista o limita valorica, iar altii spun ca ramane la latitudinea judecatorului din prima instanta daca judeca sau nu. Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti cum este, exista limita pentru care judecatorul din judecatorie nu poate judeca un proces de partaj?
Multumesc.
O zi buna
Numai la judecatorie se judeca procesele de partaj indiferent de valoare:

Art. 2
Tribunalul judeca:
1. in prima instanta:
a) procesele si cererile in materie comerciala al caror obiect are o valoare de peste 1 miliard lei, precum si procesele si cererile in aceasta materie al caror obiect este neevaluabil in bani;
b) procesele si cererile in materie civila al caror obiect are o valoare de peste 5 miliarde lei, cu exceptia cererilor de imparteala judiciara, a cererilor in materia succesorala, a cererilor neevaluabile in bani si a cererilor privind materia fondului funciar, inclusiv cele de drept comun, petitorii sau, dupa caz, posesorii, formulate de tertii vatamati in drepturile lor prin aplicarea legilor in materia fondului funciar;
Partajul reprezinta o cerere accesorie divortului si se judecat in prima instantala judecatorie nu la tribunal.
m_ella2005 a scris:

Partajul reprezinta o cerere accesorie divortului si se judecat in prima instantala judecatorie nu la tribunal.

Nu a spus nimeni ca este vorba si de divort...

iChiar si asa In practica partajul se face ca actiune separata sau se disjunge pentru a nu fi nevoit sa stai casatorit cativa ani din cauza unui proces de partaj. parerea mea...
dorians, utilizator