Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locuinta cu CF: mostenitor vand cote parti ramanand cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locuinta cu CF: mostenitor vand cote parti ramanand cu uzufruct viager?!

buna ziua,
proprietatea (locuinta) este intabulata (autentificata) la cadastru (CF) din anul 2008, in urma unei mosteniri, eu sunt unul dintre cei 3 (trei) aflati in indiviziune referitor la acea locuinta.
INTREBARE : pot vinde cotele parti unui tert cu contract de vanzare cumparare la notar si punand conditia de uzufruct viager pentru mine, asupra acestor parti din locuinta? in aceasta indiviziune eu posed la ora actuala 3/16 cote parti. locuinta are 4 camere, bucatarie, baie mica si baie mare, garaj incorporat in parter si transformat in camera a cincea: care ar fi partea mea (total 200 m2 pe doua nivele)?
P.S. indivizarul care detinea 10/16 a vandut deja partile sale pastrand uzufruct viager DOAR pe acele cote parti din locuinta (10/16)!!!
multumesc
iesiredinindiviziune, utilizator
Inteleg ca dupa deschiderea succesiunii s-a intocmit si certificatul de mostenitor si, in urma acestuia dvs. aveti 3/16 din locuinta respectiva, corect? In acest caz , da, dvs. puteti sa vindeti 3/16 din imobilul respectiv (ce va apatine) unui tert, pastrand dreptul de uzufruct asupra a 3/16 din locuinta respectiva!
multumesc
am obligatia sa-i anunt pe ceilalti despre intentiile mele?
o zi buna.
iesiredinindiviziune, utilizator
Nu!
Cum se face ca sunt compatibile doua "viagere" in aceeasi locuinta, un viager pe o cota virtuala de 10/16 si un alt viager pe o cota virtuala de 3/16? (conidivizarul care are celelalte cote parti tot de 3/16 nu detine viager, este proprietar mostenitor inclus in certificatul de mostenire si toate sunt intabulate cu CF in anul 2008).
Multumesc.
Si alti oameni stau 2 sau mai multi in aceeasi locuinta! Este acelasi principiu!