avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Declaratie politie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Declaratie politie rutiera

Am sesizat in scris politia ca, o masina mi-a avariat gardul de la strada.
Acum, politistul imi cere sa dau si o declaratie scrisa dupa ce martorii au dat declaratii scrise.
Eu nu am fost acasa cand s-a petrecut incidentul.
Este necesara declaratia mea scrisa, dupa ce in sesizare am prezentat pe larg
incidentul descris de martori ? Legea cere asa ceva in acest caz: prin declaratie as repeta sesizarea !?
Sau este exces de zel fara justificare legala si logica ?
Multumesc.
Atomi / alias proalert
Cel mai recent răspuns: ANA MOCANU-SUCIU , Avocat 20:34, 19 Februarie 2014
De regula politistii aiduază mai intai partea vatamată pentru a verifica unele amănunte ale plângerii. Oricum trebuie să dati declarație in cadrul procedurii penale care se desfășoară. Chiar și în cea administrativă este necesară o astfel de probă (declaratia părții vătămate este o probă a procesului) mai ales că politistul nu a fost de față...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal oana82 oana82 buna!am si eu o problema..cu 3 luni in urma un amic a intrat intr-o altercatie cu un domn pe strada...s'a generat o bataie la care a luat parte si fiul ... (vezi toată discuția)
Pot cere o copie dupa o declaratie? sau macar un numar de inregistrare? Alexm85 Alexm85 Am fost oprit pe strada si intrebat despre un incindent din zona. Ca un bun cetatean am vrut sa ajut..si am ajuns la sectia de politie unde am dat o ... (vezi toată discuția)
Incalcare proprietate ... melmiha melmiha Buna ziua, Parintii mei detin un teren (gradina) in vatra satului, pe malul unui parau. La limita de proprietate au ridicat un gard (doar pe o latura, cea ... (vezi toată discuția)