Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Declaratie politie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Declaratie politie rutiera

Am sesizat in scris politia ca, o masina mi-a avariat gardul de la strada.
Acum, politistul imi cere sa dau si o declaratie scrisa dupa ce martorii au dat declaratii scrise.
Eu nu am fost acasa cand s-a petrecut incidentul.
Este necesara declaratia mea scrisa, dupa ce in sesizare am prezentat pe larg
incidentul descris de martori ? Legea cere asa ceva in acest caz: prin declaratie as repeta sesizarea !?
Sau este exces de zel fara justificare legala si logica ?
Multumesc.
Atomi / alias proalert
De regula politistii aiduază mai intai partea vatamată pentru a verifica unele amănunte ale plângerii. Oricum trebuie să dati declarație in cadrul procedurii penale care se desfășoară. Chiar și în cea administrativă este necesară o astfel de probă (declaratia părții vătămate este o probă a procesului) mai ales că politistul nu a fost de față...