Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tatal in CCC poate lucra in acest timp in UE?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tatal in CCC poate lucra in acest timp in UE?

As dori sa stiu daca in timpul concediului parental de 2 ani am voie sa lucrez in UE 2-3 luni. Va multumesc
1. Aveti voie sa lucrati (sa obtineti venituri) numai daca suspendati plata indemnziatiei pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Iata ce mai spune OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;

c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.
Cred ca sunteti in CCC si nu in concediu parental care nu are o durata de 2 ani, potrivit Legii nr.210/1999.
da, este vorba despre concediul care dureaza unu sau doi ani. Va multumesc