Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... De ce nu am primit banii pentru insotitor?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

De ce nu am primit banii pentru insotitor?

Sunt persoana dializata cu decizia de invaliditate grav +insotitor intrand in drepturi de la 01.01.2014. Astazi 21 ianuarie am primit cuponul de pensie dar fara nici un fel de marire. ce trebuie sa fac in privinta aceasta?
Mentionez ca pana pe 01.01.2014 am avut pensie de invaliditate gradul accentuat.
Sa inteleg ca va referiti la indemnizatie insotitor si ca s-a efectuat ancheta sociala si raspunsul a fost favorabil. Daca raspunsul este da atunci indemnizatia de însotitor se acorda începând cu luna urmatoare de la data depunerii cererii. E posibil ca actele sa fie procesate mai greu si sa va primiti banii cu intarzaiere. Sunati la DGASPC sau la Casa de Pensii pentru a stii exact care este motivul pentru care nu s-a facut plata.
melania_14, utilizator
Dosarul a fost depus din luna decembrie si mi sa zis ca intru in drepturi de la 01.01.2014 adica pe 21 ianuarie trebuia sa imi vina indemnizatia de insotitor ca asa primesc pensia. Nu a venit nici pe 21 februarie.
Intrebati la Casa de Pensii de ce nu primiti indemnizatia de insotitor.
Bine. Va multumesc de informatii.