Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Începând cu 1 ianuarie 2024 cât va fi plata pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Începând cu 1 ianuarie 2024 cât va fi plata pentru o persoană ...

Începând cu 1 ianuarie 2024 cât va fi plata pentru o persoană cu handicap cu însoțitor? Mulțumesc frumos.
indemnizația de însoțitor se va majora la 1.626 de lei, în prima lună a anului viitor.
Beneficii pentru persoane adulte cu handicap grav:
-indemnizaţie de însotitor în cuantum de 1898 lei (începând cu 01.01.2023) sau angajare asistent personal (pentru persoanele încadrate cu deficiență „grav – cu asistent personal”);
Carp Mircea, utilizator
Legea 263/2010
art.77
(1) Pensionarii de invaliditate încadrați în gradul I de invaliditate au dreptul, în afara pensiei, la o indemnizație pentru însoțitor, în cuantum fix.
(2) Cuantumul indemnizației pentru însoțitor reprezintă 80% din valoarea unui punct de pensie, stabilite în condițiile legii.
....

O.U. G. 115 /2023 : începând cu 1 ianuarie 2024, valoarea punctului de pensie este de 2 032 lei. .

80% x 2.032 lei = 1.626 lei
Eu nu doresc sa va contrazic.
Este vorba despre indemnizatia de insotitor pentru handicap grav.
D-voastra vorbiti despre indemnizatia de insotitor gradul I de invaliditate.
Nu scrie nicaieri ca este handicap grav..ma refer la mesajul initial .