avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Începând cu 1 ianuarie 2024 cât va fi plata pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Începând cu 1 ianuarie 2024 cât va fi plata pentru o persoană ...

Începând cu 1 ianuarie 2024 cât va fi plata pentru o persoană cu handicap cu însoțitor? Mulțumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 11:58, 1 Ianuarie 2024
indemnizația de însoțitor se va majora la 1.626 de lei, în prima lună a anului viitor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Beneficii pentru persoane adulte cu handicap grav:
-indemnizaţie de însotitor în cuantum de 1898 lei (începând cu 01.01.2023) sau angajare asistent personal (pentru persoanele încadrate cu deficiență „grav – cu asistent personal”);
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Decembrie 2023
Carp Mircea, utilizator
Legea 263/2010
art.77
(1) Pensionarii de invaliditate încadrați în gradul I de invaliditate au dreptul, în afara pensiei, la o indemnizație pentru însoțitor, în cuantum fix.
(2) Cuantumul indemnizației pentru însoțitor reprezintă 80% din valoarea unui punct de pensie, stabilite în condițiile legii.
....

O.U. G. 115 /2023 : începând cu 1 ianuarie 2024, valoarea punctului de pensie este de 2 032 lei. .

80% x 2.032 lei = 1.626 lei
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu nu doresc sa va contrazic.
Este vorba despre indemnizatia de insotitor pentru handicap grav.
D-voastra vorbiti despre indemnizatia de insotitor gradul I de invaliditate.
Nu scrie nicaieri ca este handicap grav..ma refer la mesajul initial .

Alte discuții în legătură

Intrebare pensie de handicap Nilmarcu Nilmarcu - Ca pensionar gradul ll pot beneficia de o pensie de handicap ? Ce grad de handicap ? Cati bani pot lua in plus cu aceasta pensie suplimentara ? (vezi toată discuția)
Am handicap grav, cu asistent personal ! banii îi primesc eu, ... Ledoasa Ledoasa Am handicap grav, cu asistent personal ! Banii îi primesc eu, nu am un angajat ! Când am nevoie de ajutor, plătesc și-mi fac treaba ! Vechimea este ... (vezi toată discuția)
Care este diferenta intre asistent personal si insotitor? karmyna karmyna mama mea a primit recent(dupa doua luni de depunere al dosarului), certificatul de handicap grav grad 1 cu asistent personal. ma intereseaza care este ... (vezi toată discuția)