Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensie alimentara

as vrea sa stiu cum se calculeaza plata pensiei alimentare,cand este vorba de un copil,care ramane in intretinerea mamei,se ia in calcul si datoriile tatalui pe care le are la momentul stabilirii decatre instanta a cuantumului pensiei alimentare,ma refer la faptul ca platesc rate destul de mari la banci,pentru casa,as vrea sa stiu cum se calculeaza pensiea alimentara?,si care sunt elementele de care se tine cont si pot influenta cuantumul platii pensiei alimentare?
Codul familiei:

Art. 94
Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.
Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau hotara incetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui ce o primeste.
Cand intretinerea este datorata de parinte sau de cel care infiaza, ea se stabileste pana la o patrime din castigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumatate pentru trei sau mai multi copii.

Se calculeaza la venitul net.
Datoriile nu se iau in calcul.