Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepuri de mostenire dupa concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepuri de mostenire dupa concubinaj

Buna ziua!

Parintii mei au trai in concubinaj timp de 22 ani,timp in care au rezultat si un copil

Tata-l meu a decedat de curand.Avand si 3 copii din prima casnicie.

2 dintre ei vrea sa cedeze in favoare mea,cel de-al 3-lea este in afara si nu stim nimc de el .

Intrebarea e....Ce drepturi are mama?Si noi copii,ce putem face?

Va multumesc anticipat!
Mama nu are niciun drept la mostenirea tatalui dvs. Concubinajul nu ofera vocatie succesorala. Daca au bunuri dobandite impreuna, atunci la mostenirea (pe care o culeg copiii defunctului) va intra doar cota indiviza a defunctului, iar mama ramane proprietara cotei sale.
Inteleg ca sunt 4 descendenti recunoscuti de defunct> dvs.+3 frati vitregi, corect? atunci cei 2 care doresc sa renunte se prezinta la notariat unde vor da declaratii de renuntare la succesiune, apoi daca nu reusiti sa-l gasiti pe al 3-lea dvs. urmati calea legala in instanta.

editez pt. a va adresa o intrebare: prima sotie, mama celor 3, a decedat sau a fost un divort la mijloc? ... sau nu?!
VoL, utilizator