avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepuri de mostenire dupa concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepuri de mostenire dupa concubinaj

Buna ziua!

Parintii mei au trai in concubinaj timp de 22 ani,timp in care au rezultat si un copil

Tata-l meu a decedat de curand.Avand si 3 copii din prima casnicie.

2 dintre ei vrea sa cedeze in favoare mea,cel de-al 3-lea este in afara si nu stim nimc de el .

Intrebarea e....Ce drepturi are mama?Si noi copii,ce putem face?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: VoL , utilizator 09:52, 26 Februarie 2014
Mama nu are niciun drept la mostenirea tatalui dvs. Concubinajul nu ofera vocatie succesorala. Daca au bunuri dobandite impreuna, atunci la mostenirea (pe care o culeg copiii defunctului) va intra doar cota indiviza a defunctului, iar mama ramane proprietara cotei sale.
Inteleg ca sunt 4 descendenti recunoscuti de defunct> dvs.+3 frati vitregi, corect? atunci cei 2 care doresc sa renunte se prezinta la notariat unde vor da declaratii de renuntare la succesiune, apoi daca nu reusiti sa-l gasiti pe al 3-lea dvs. urmati calea legala in instanta.

editez pt. a va adresa o intrebare: prima sotie, mama celor 3, a decedat sau a fost un divort la mijloc? ... sau nu?!
Ultima modificare: Miercuri, 26 Februarie 2014
VoL, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte mosteniri cirnu72 cirnu72 Buna ziua, mama mea vine la mostenire bunicii paterne dupa decesil tatalui. La notariat cind noi copii renuntam pt ea ne trebuie titlul de mostenire al ... (vezi toată discuția)
Clasa a iv-a de mostenitori legalii cunostinta cunostinta Buna ziua! as vrea sa stiu daca persoana care a murit - care nu are nici un mostenitor legal in afara de 3 veri primari - daca copii acestor veri pot veni la ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire intre frati vitregi daniela1011 daniela1011 Am si eu o problema. Tatal meu are dintr-o casatorie anteriora un copil major( nu mai pastram legatura cu acesta). La divort au fost impartite bunurile comune, ... (vezi toată discuția)