Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare conventie la notariat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare conventie la notariat

Sotia a semnat in urma partajului unei case achizitionate in rate , jumi-juma . o conventie la notariat prin care imi cedeaza si partea ei dupa ce se fac copiii majori . Aceasta , a introdus recent o actiune in anulare care suna cam asa: anulare act nulitate act juridic intitulat " Conventie " Ma intereseaza daca actul in sine , oricum s-ar numi el " Conventie " in speta , ar putea fi anulat desi este semnat benevol si autentificat la notariat . Multumesc mult !
mutus consensus, mutus dissensus !
Daca partile au convenit ca actul civil poate fi anulat unilatereral, atunci poate sa il anuleze, altfel NU.
Nu prevede asa ceva... Ataca doar titulatura ca atare " Conventie " NU CONTINUTUL CARE E FOARTE CLAR ! FIIND PESEMNE NECESAR UN ACT DE DONATIE , VANZARE -CUMPARARE ... TOTUL E LEGAL , AUTENTIFICAT DE NOTAR SI BENEVOL... Doar ca poarta titulatura de conventie , actul in sine ...
Orice act este anulabil. Nu se ataca titulatara actului ci continutul lui.