Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DESFACERE DISCIPLINARA C.I.M.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DESFACERE DISCIPLINARA C.I.M.

Un salariat lipseste nemotivat de la serviciu.L-am anuntat in scris la domiciliu sa se prezinte in fata comisiei de cercetare prealabila.Nu s-a prezentat.Comisia a
propus desfacerea disciplinara a CIM.Administratorul emite decizia.Intrebarea este
la ce art.din C.M.este prevazuta aceasta sanctiune?
Multumesc.
C.i.m. va inceta in baza art.61 lit.a C.mun.

Sanctiunea desfacerii disciplinare a c.i.m. este prevazuta la art.248 alin.1 lit.e C.mun.
Art. 61 lit. a din C.M.
Sanctiunea nu este prevazuta la art.61 lit.a C.mun.