Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA SRL-D neplatitor de TVA doresc sa vand marfa produsa ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

SRL-D neplatitor de TVA doresc sa vand marfa produsa in UE - trebuie sa devin platitor de TVA?

Buna ziua,
Am un SRL-d neplatitor de TVA, productie confectii textile. Doresc sa vand produsele mele in Italia si as dori sa stiu daca pot face facturile tot fara TVA (nu voi depasi plafonul de 10.000 euro), sau trebuie sa devin platitor de TVA?

Pentru clientul meu care este platitor de TVA, este avantajos sa ii emit facturi fara TVA?

Va multumesc anticipat,
Ii poti emite facturi fara TVA doar daca esti inregistrat in Registrul Operatorilor Intracomunitari, si esti si tu platitor de TVA in Romania.
Poti vinde fara probleme neplatitorilor de tva din Italia.
Daca vrei sa vinzi unei firme platitoare de TVA trebuie sa te inregistrezi in scopuri de tva / ROI sau sa mergi la fisc si sa ti iei un cod de tva intracomunitar. Vei ramane neplatitor de tva in tara dar cand vinzi in Italia vei folosi acel cod de tva ( factura se face tot fara tva).
Multumesc mult pentru ajutor, iar daca depasesc suma de 10.000 euro trec automat la platitor de TVA??
10.000 E este plafon la achizitii. Daca il depasesti trebuie sa te inregistrezi in ROI.
La livrari intracomunitare nu exista plafon .