Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Perimarea inlaturata - cu alte demersuri, dintr-un alt ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Perimarea inlaturata - cu alte demersuri, dintr-un alt dosar ?

intr-un litigiu de munca,
pentru a inlatura perimarea:
se pot invoca si alte demersuri ( inscrisuri /hotarari judecatoresti ...) din alte dosare ?
Nu constituie cauze de perimare cazurile când actul de procedură trebuia efectuat din oficiu, precum și cele când, din motive care nu sunt imputabile părții, cererea n-a ajuns la instanța competentă sau nu se poate fixa termen de judecată.

In conformitatea cu prevederile art.418, alin. (3) C.proc.civ., perimarea se suspendă, de asemenea, pe timpul cât partea este împiedicată de a stărui în judecată din cauza unor motive temeinic justificate, precum și în alte cazuri expres prevăzute de lege.
dar daca voi proceda asa cum am aratat, va fi inlaturata perimarea ?
C.proc.civ. , art. 417 - Întreruperea cursului perimării
Perimarea se întrerupe prin îndeplinirea unui act de procedură făcut în vederea judecării procesului de către partea care justifică un interes.
Sa inteleg ca orice act de procedura facut in alt dosar,
strain de cauza prezenta,
poate fi folosit in interesul cauzei de acum
pentru a intrerupe perimarea ?
Adica, o hotarare judecatoreasca obtinuta in urma unor demersuri facute in alte dosare
poate fi invocata acum in dosarul care se judeca,impotriva perimarii cauzei de acum ?