avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Perimarea inlaturata - cu alte demersuri, dintr-un alt ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Perimarea inlaturata - cu alte demersuri, dintr-un alt dosar ?

intr-un litigiu de munca,
pentru a inlatura perimarea:
se pot invoca si alte demersuri ( inscrisuri /hotarari judecatoresti ...) din alte dosare ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 21:12, 3 Martie 2014
Nu constituie cauze de perimare cazurile când actul de procedură trebuia efectuat din oficiu, precum și cele când, din motive care nu sunt imputabile părții, cererea n-a ajuns la instanța competentă sau nu se poate fixa termen de judecată.

In conformitatea cu prevederile art.418, alin. (3) C.proc.civ., perimarea se suspendă, de asemenea, pe timpul cât partea este împiedicată de a stărui în judecată din cauza unor motive temeinic justificate, precum și în alte cazuri expres prevăzute de lege.
dar daca voi proceda asa cum am aratat, va fi inlaturata perimarea ?
C.proc.civ. , art. 417 - Întreruperea cursului perimării
Perimarea se întrerupe prin îndeplinirea unui act de procedură făcut în vederea judecării procesului de către partea care justifică un interes.
Sa inteleg ca orice act de procedura facut in alt dosar,
strain de cauza prezenta,
poate fi folosit in interesul cauzei de acum
pentru a intrerupe perimarea ?
Adica, o hotarare judecatoreasca obtinuta in urma unor demersuri facute in alte dosare
poate fi invocata acum in dosarul care se judeca,impotriva perimarii cauzei de acum ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj malacica malacica Cand se perima un doasar de partaj care este suspendat din 20.06.2014 pentru neplata onorariu expert constructii civile.Doresc sa repun pe rol acest dosar. (vezi toată discuția)
Perimare wap54 wap54 Am un dosar in recurs la un tribunal. Subiectul este anulare act, la judecatorie mi s-a dat o hotarare nefavorabila mie, pentent in anularea asa zisului act si ... (vezi toată discuția)
Perimarea petre_marian petre_marian buna ziua,intrebarea mea este urmatoarea.Daca actul de procedura facut pentru intreruperea cursului perimarii nu este util continuarii judecarii procesului ... (vezi toată discuția)