Forum Discuţii juridice Executare silită Proces verbal de sechestru
Discuție deschisă în Executare silită

Proces verbal de sechestru

Buna seara,

Executorul intentioneaza sa puna sechestru pe bunurile mobile ale debitoarei, doresc sa va intreb daca poate sechestra combina frigorifica a acesteia ( singura de altfel),sau este considerata bun de uz casnic indispensabil traiului debitorului?

Multumesc
Conform prevederilor Codului de procedura civila exista anumite categorii de bunuri neurmaribile in temeiul legii,printre care bunurile de uz personal sau casnic strict necesare debitorului si familiei sale
Multumesc pentru raspuns.
Nu am inteles din raspunsul d-voastra ,daca combina frigorifica intra in categoria bunurilor indispensabile traiului debitorului?
Da, intra in categoria strictului necesar. In lege nu e vb de " indispensabile traiului" pt ca niciun bun nu e indispensabil traiului, ci e vb de strictul necesar pt debitor si familia lui.. sa aiba un pat, un frigider, un aragaz.. daca ar fi vb de bunuri de acelasi fel. adica ar avea si combina noua si un frigider mai vechi dar functionabil, se poate lipsi de combina.