avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea

CAND MA POT PENSIONA - am 58 de ani, pe 5 martie , 34 de ani vechime, si 4 copii in viata, in acest an cum ma pot pensiona ?
Ultima modificare: Luni, 3 Martie 2014
maria_lungut, utilizator
Cel mai recent răspuns: maria_lungut , utilizator 15:41, 3 Martie 2014
Pensie anticipata partiala.
La momentul 05/03/2014 penalizarea este de 21%,pana la implinirea varstei de 60 de ani si 4 luni.
Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile acre au nascut si crescut un anumit numar de copii.
MULTUMESC FOARTE MULT

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata lucian75 lucian75 va rod daca se poate sa ma ajutati cu o informatie legata de pensionarea anticipata. ptr o femeie nascuta in 1955 cu o vechime in munca de 21 ani (nu stiu ... (vezi toată discuția)
Pensie Chitu Elisabeta Chitu Elisabeta O doamna nascuta in apr.1954,30 de ani vechime,am nascut 3 copii.Cand poate iesi la pensie anticipata.Multumesc (vezi toată discuția)
Pensionare - reducerea varstei standard monik780401 monik780401 O femeie nascuta in decembrie 1952, mama a 4 copii, cu o vechime in munca de 34 ani din care 5 ani si 7 luni incadrata in grupa a II-a poate beneficia de ... (vezi toată discuția)