Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contraventie

Depasirea gabaritului autovehicolului se poate penaliza si cu puncte sau doar cu amenda?deoarece caram niste tevi care erau cu 1 m mai lungi decat platforma camionului,aveau voie?:#-o#-o#-o
nu ai voie sa depasesti gabaritul semiromorcii . pentru astfel de transporturi iti trebuie autorizatie pentru transport special , iar soferul trebuie sa fie autorizat pentru astfel de transporturi .

daca ai norocul sa fi prins de controlorii de trafic ARR , amenda este substantiala .
au dreptul sa amendeze atat firma , cat si conducatorul camionului .
DanMC, utilizator
dar au voie si cu puncte?
controlorii ARR , sunt insotiti intodeauna de un echipaj de politie , care face constatarea apoi aplica amenda cuvenita.
la puncte umbla politia rutiera in baza constatarii controlorilor ARR .
DanMC, utilizator
THX :)

Gabriela Pintea, Consilier juridic
cu placere .