avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Galagie vecini, doresc solutii eficiente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Galagie vecini, doresc solutii eficiente

Pe scurt, vecinii de deasupra fac foarte multa galagie. Dar nu oricum. In reprize de cate 15 -40 minute, ceea ce face "constatarea zgomotului" aparent dificila.
(zgomotele sunt facute de ei 2 care lucreaza in ture + caine + copil).

Zgomotele sunt in mare parte tropaituri, foarte puternice, provocand vibratii in tot tavanul,indeajuns incat sa te treazeasca noaptea, si nu oricand, la 5 dimineata de exemplu.

Am depus o declaratie la politie, nu prea m-a ajutat (politistul de proximitate poate veni aparent doar la ore in care astia sunt plecati la munca, evident nu o sa vina la 5 dimineata) . Am sunat de 3 ori la 112 dar politistii nu au constatat nimic pentru ca atunci cand au venit ei s a facut liniste. Ba mai mult mi au spus ca imi dau mie amenda, ca fac abuz de acest numar.

Luand in considerare toate aceste aspecte, ce se poate face?
Chiar nu face nimic politia in tara asta?

Pana acum, cei de deasupra nu si au luat amenda pentru ca nu a fost constatat "indeajuns zgomot". (in alea 5 minute in care a stat politia la mine in casa)

De fiecare data cand sun la politie ei fac zgomot si mai puternic dupa. Efectiv ma exaspereaza, nu stiu ce sa mai fac.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 14:12, 5 Martie 2014
1) O solutie eficienta este sa va izolati fonic apartamentul.
2) Ii puteti da in judecata sau mai intai sa incercati o mediere. Cadeti de comun acord sa faca si ei izolare fonica. Niste covoare mai groase sau mochetarea ar mai reduce nivelul zgomotelor. Nu stiu cat ar dura un proces sau ce sanse sunt sa castigati ceva. Singura solutie este sa cadeti de acord cu anumite detalii. Asa cum dvs doriti liniste si sa va bucurati de proprietatea dvs asa si vecini doresc sa se bucure in liberate de ap lor.
3) Nr de telefon 112 este pt urgente iar abuzul se pedepseste. Ar fi bine sa nu mai apelati la acest numar doar pt ca vecini fac galagie. Ma mir ca nu ati fost amendat pana acum, stiu cazuri care au primit amenda de la primul apel fara nici un fel de avertizare.

Blocurile fiind vechi, pereti suptiri eu personal considera ca izolarea fonica este singura solutie eficienta si de durata pentru reducerea zgomotului.

O seara frumoasa!
La modul in care ati relatat ca se petrec faptele in situatia dvs. nu prea aveti ce face.
Traiul la bloc este in maniera respectiva, depindem de alii si altii de noi.
Este greu sa fie amendati fara dovezi clare (ale zgomotului), doar pe baza spuselor dvs.
Daca vecinii nu dau petreceri, nu organizeaza bordel sau videochat, nu organizeaza betii lautaresti, ... si totusi zgomotul se aude deranjant, inseamna ca si izolatia fonica este foarte proasta sau nu exista. Pe de alta parte, exista si posibilitatea ca dvs. sa exagerati (fara sa vreti, sau poate aveti auzul foarte bun).
In alta ordine de idei
- aveti in bloc si ati vecini (martori) in favoarea celor spuse de dvs.?
- ati incercat o discutie cu vecinii respectivi?
Diferendele ce apar inevitabil in imobilele de locuit in comun,trebuiesc intodeauna solutionate cu intelegere,intelepciune si cu toleranta
Dovada concreta ca masura reclamatiei genereaza comportamentul mai deranjant din partea vecinului este confirmat inclusiv de dv,motiv care va obliga sa fiti atent la forma urmatoarelor demersuri
Traiul in comun demonstreaza de multe ori ,ca pot aparea situatii neprevazute in care datorita starilor de dusmanie intre vecini,nu se intervine prompt sau chiar exista reticenta/ refuz
Initial desfasurati demersuri amiabile direct cu familia in cauza
Daca intradevar nu gasiti intelegere,desfasurati demersuri pentru a proba acuzele
In caz ca problemele continua,puteti sesiza oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa intervina pentru respectarea programului de liniste in imobil
Politia de regula,nu intervine in diferendele/incidentele produse in imobile de locuit in comun decat in situatii speciale care implica violenta,pericol social,etc
Solutie general valabila nu exista, deoarece oamenii sunt diferiti,au diferite caractere,
interpreteaza actiunile semenilor in mod subiectiv,pot raspunde sau riposta sub imboldul momentului
Ultima modificare: Marți, 4 Martie 2014
ynocentta, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
M_Stefan a scris:
Luand in considerare toate aceste aspecte, ce se poate face?
Chiar nu face nimic politia in tara asta?

Mergeti la sediul Politiei si solicitati o audienta la seful acesteia ori adjunct. Sa aveti la dumneavoastra un memoriu in care sa explicati mai in amanunt situatia, in care sa explicati ca ati apelat la organele de politie, ca au venit, ca... , asa cum ne-ati povestit noua.
In acest fel sesizarea va ramane la Politie si nu o sa va amendeze nimeni.
Vecinii dumneavoastra vor fi invitati la Politie, intrebati...
Poate ca vizita la Politie o sa-i mai linisteasca.

~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu vecina annadode annadode Va rog frumos sa imi spune-ti si mie daca pot primi amenda in cazul in care vecina mea draga suna la politie fiindca copii mei in varsta de 2 si 3 ani mai fug ... (vezi toată discuția)
Avocat specializat in conflicte intre vecini AlissAndre AlissAndre Buna ziua, As dori sa stiu daca exista vreo lege sau exista avocati specializati in conflictele dintre vecini. Ca sa spun si problema: - vecinul de ... (vezi toată discuția)
Zgomot produs intentionat de vecina andreym24 andreym24 Buna ziua! Doresc sa expun si problema mea care suna cam asa: Vecina care locuieste deasupra mea, repetat in fiecare noapte produce zgomote deasupra patului ... (vezi toată discuția)