Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata energiei electrice pe scara blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata energiei electrice pe scara blocului

Locuiesc pe o scara cu 16 apartamente si va intreb cum este legal a fi efectuata plata energiei electrice pe scara : valoarea totala a energiei se imparte la nr de apartamente sau la toti membrii care locuiesc intr-un apartament? La noi pe scara suma totala se imparte nu la nr de apartamente ci la cati membri sunt pe apartament , e legal ? Va multumesc din suflet
Daca factura foloseste exclusiv la iluminatul pe casa scarii si nu exista ascensor, atunci factura se imparte pe cota-parte indiviza detinuta de fiecare proprietar.
Noi nu avem lift . Deci energia electrica ar trebui sa se plateasca pe apartament si nu pe nr de persoane/apartament

Va rog sa imi spuneti in baza carei legi sau hotarare se face aceasta plata?
Adriantot, moderator
V-a raspuns @ynocentta care este HG, dar repartizarea nu se face pe apartament la "bucata", un apartament de 100 mp nu plateste cat un apartament de 50 mp, deci CPI nu numarul de apartamente, daca stabiliti dumneavastra pe numarul de apartamente nu va opreste nimeni dar nu este legal..
ca principiu general un cost se repartizeaza dupa acelasi principiu care l-a si generat

astfel ca energia electrica a scarii poate fi incadrata in 2 tipuri de generare/ repartizare a costului

A. iluminat scara/ alimentat diverse echipamente cu functionare continua pe timp de zi/ noapte ... asa numitele actionari de crepuscul ... sau chiar intrerupator manual fara revenire

B. iluminat scara/ alimentat diverse echipamente cu functionare in baza senzorilor de prezenta si/ sau a actionarilor manuale cu intrerupatoare contactori cu revenire

conform generarii costului din cele 2 situatii avem asa:

A. costul este generat de consumul la folosirea instalatiei fara legatura cu factorul uman ... rezulta repartizare cost conform suprafetei utile/ cotei parte indiviza

B. costul este generat de consumul la folosirea instalatiei dar actionat de factorul uman ... rezulta repartizare cost dupa numarul de persoane

Exemplu, ca sa fie mai concludent:

A. 0 (zero) persoane in imobil, in intervalul de timp ... rezulta totusi consum si deci cost de repartizat ... cui? ... pai imobilului, care e format din suprafete/ cote

B. 0 (zero) persoane in imobil, in intervalul de timp ... rezulta consum/ cost 0 (zero)

Iata si cadrul legal:

HG 1588
Repartizarea cheltuielilor pe numar de persoane

Art. 34. — Cheltuielile care sunt determinate de numarul persoanelor care Iocuiesc in condominiu si nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de masura se repartizeaza proportional cu numarul de persoane care Iocuiesc sau desfasoara activitati In cladire in luna pentru care se calculeaza lista de plata si reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa rece, calda si canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiiIor comune; colectarea deseurilor menajere, vidanjare.

Deci vedeti in care situatie va incadrati.
Cam asa ar fi teoria, desigur ca "practica ne omoara", si nu vad de ce nu s-ar putea folosi si o combinatie a celor 2.
arockz, utilizator
@arockz
Repartizarea cheltuielilor pe numar de persoane

Art. 34. — Cheltuielile care sunt determinate de numarul persoanelor care Iocuiesc in condominiu si nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de masura se repartizeaza proportional cu numarul de persoane care Iocuiesc sau desfasoara activitati In cladire in luna pentru care se calculeaza lista de plata si reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa rece, calda si canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrica utilizata pentru functionarea instalatiiIor comune; colectarea deseurilor menajere, vidanjare.

Aici este vorba de ascensor, pentru ca un senzor de prezenta are consum foarte mic, in plus sa se complice pentru iluminatul unei scari cu 16 apartamente fara ascensor, la care factura este sub 100 de lei sa o imparta pe CPI+persoane pentru un bec cu senzor de miscare este mai multa munca, dar utilizatoarea are de ales...