Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

tata casatorit a doua oara.mama vitrega nu mai are copii.dupa ce a decedat tata apartamentul revine dupa cate stiu eu copiilor tatalui si mamei vitrege.intrebarea mea este dupa decesul mamei vitrege cine mosteneste partea ei? mentionez ca apartamentul a fost cumparat de tata si mama vitrega iar noi copiii(doi) nu stiu juridic cum suntem fata de mama vitrega.
Fata de "mama vitrega" nu aveti niciun grad de rudenie, daca nu ati fost infiati de aceasta.

Pe mama vitrega o vor mostenii, fratii/surorile ei (daca exista) sau nepotii de frate/sora (daca exista).

Daca nu mai are astfel de rude in viata la momentul decesului acesteia, atunci mostenirea se considera vacanta si o culege statul.
Convingeti-o sa va lase testament daca nu are mostenitori.