avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... IPJ sau Parchet?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

IPJ sau Parchet?

Buna ziua
La inceputul anului am depus o plangere la Parchet, iar acum doresc sa actualizez paguba din plangerea respectiva.
Avand in vedere ca, in prezent, dosarul este in lucru la IPJ, catre cine ma adresez (Parchet sau IPJ) si unde depun aceasta completare la plangere?
Multumesc si va doresc o primavara insorita.
Cel mai recent răspuns: corstef , utilizator 09:27, 7 Martie 2014
Daca aveti certitudinea ca dosarul este la IPJ, acolo puteti sa depuneti documentul pentru actualizare. Este indicat sa obtineti numar de inregistrare.
multumesc frumos pentru ajutor
Profit de bunavointa dv si va mai intreb ceva. Intr-un dosar de la Parchet, in care nu sunt parte, dar am avut relatii de colaborare cu invinuitul, mi-au fost cerute documente in vederea solutionarii dosarului. De la IPJ nu am putut obtine informatii cu privire la dosar.
Sunt obligat sa le depun ? Am inteles ca pot fi sanctionat daca nu le depun, dar in baza a ce temei legal?
Cu stima
ART. 283 c.p.p.
Abateri judiciare
............................................................................
(4) Următoarele abateri săvârşite în cursul procesului penal se sancţionează cu amendă judiciară de la 500 lei la 5.000 lei:
..................................................................................
d) neîndeplinirea de către orice persoană a obligaţiei de prezentare, la cererea organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată, a obiectelor ori înscrisurilor cerute de acestea, precum şi neîndeplinirea aceleiaşi obligaţii de către reprezentantul legal al persoanei juridice sau de cel însărcinat cu aducerea la îndeplinire a acestei obligaţii;

...........................................................................................
multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art.198 AncaCretu AncaCretu Ce prevede art.198 din C.Pr.Pen / legea nr.61 / 1991 ? (vezi toată discuția)
Citatie in calitate de parte vatamata marius675 marius675 Buna ziua, In ce masura pot primi o citatie de la Politie prin recomandata postala, in care se specifica sa ma prezint ca parte vatamata si totodata sa se ... (vezi toată discuția)
Martor in cauza privind tfu-sanctiuni prevazute de articolul 198c.pr.pen mirabeau mirabeau in urma cu o luna am primit o citatie de la politie ca trebuie sa ma prezint pe data de 18 iulie 2010 la ei in calitate de martor in cauza privind TFU..nefiind ... (vezi toată discuția)