Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abuz sau intimidare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abuz sau intimidare?

lucrez si concur la siguranta circulatiei . de 3 ani am fost indrumata in alta statie pentru asigurare regim munca fara a mi se inmana vreun document prin care sa iau la cunostinta de acest fapt .mentionez ca postul meu nu s-a desfiintat ,nici suprimat in tot acest timp ,dar nici nu mi s-a dat posibilitatea sa mai lucrez o tura la acest loc de munca ,drept pentru care voi fi obligata sa suport un alt examen de autorizare aceasta pierzandu-si valabilitatea daca nu am efectuat cel putin o tura de serviciu . la noul loc de munca unde am fost indrumata ,au intervenit unele incompatibilitati in intocmirea graficului de lucru in comparatie cu unii salariati din aceasta statie cfr ,drept pentru care ma simt pedepsita . si sa ma explic :la sosirea in aceasta statie am dat o declaratie de traseu ,in care am mentionat nr trenului cu care fac naveta de acasa ,la serviciu si invers ,masina propietate pers ,microbuz . declaratia este aceeasi din 2011 .din luna ianuarie de cand au inceput zapezile ,prezentarea la serviciu am facut-o cu diferite mijloace de transport ca de exemplu locom diesel ,plug de zapada ,rarita ,mas proprietate pers ,in tot acest timp fiind obligata sa lucrez mai mult de 24 de ore incluzand aici si timpul de deplasare . am inteles sa ma supun ordinelor intelegand calamitatile naturale ,insa din luna ianuarie trenul de naveta cu care ma deplasam dimineata a fost anulat ,si am lucrat in continuare cate 24 de ore la siguranta circulatiei atat eu cat si restul colegilor . graficul de lucru pe luna februarie fiind intocmit de seful statiei 24/72 . in luna martie ne-a obligat sa depunem o cerere ,prin care sa solicitam a ni se aproba sa lucram 24 de ore la siguranta circ datorita lipsei trenului de naveta . cativa dintre colegi au facut aceste cereri ,declaratii ..dar nu sunt aprobate de conducere ci sunt la seful statiei .pentru ca am refuzat sa fac asemenea cerere ,eu si inca un coleg suntem pedepsiti in sensul ca ni s-a intocmit un grafic de lucru care ne solicita fizic si psihic foarte mult dar si material in sensul ca ora prezentarii la serviciu este trecuta special pentru noi 7.40 ,-18 . ca sa ajung dimineata la program sunt nevoita sa plec seara de acasa ,sa platesc o camera cu chirie ,sa ma prezint la serv la ora stabilita sau sa platesc 70 ron drumul pentru o tura de serviciu in conditiile in care nu mi se deconteaza nimic si salariul meu este de 10 milioane vechi .seful statiei ma ameninta ca daca nu fac cerere nu imi schimba programul . ce este de facut ? mentionez ca o parte din colegi lucreaza 24 de ore ,deci eu trebuie sa fiu foarte atenta cu cea care este deja in prg de 24 la siguranta ,nu am schimbat declaratia de traseu ,incalc fisa postului dar si mai grav se incalca instructia de miscare privind predarea primirea serviciului in sensul ca seara ,trenurile de naveta se incruciseaza in statie si mi se cere sa alerg sa prind trenul ,sa imi inscriu in acest timp si comenzile in registrul postului pentru care sunt direct raspunzatoare.eu am refuzat sa fac acest lucru ,dar sunt fortata sa accept aceasta si sa alerg la post sa defilez trenul colegei care a plecat sau sa-i execut parcursul de iesire . . cui ma pot adresa in acest sens intrucat conducerea regionalei cunoaste aceste aspecte si le tolereaza si doresc sa ne termine psihic . cu respect va multumesc pentru intelegere si eventuale raspunsuri . radulescu
Nerespectarea de catre angajator a legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata ITM-ului si/sau Inspectiei Muncii.
revin cu alte detalii la acest mesaj in sensul ca asa cum era firesc si corect am mers in audienta la sefa de divizie pentru clarificarea situatie .dupa expunerea situatiei si argumentele aduse de mine ca mi se incalca dreptul muncii ,codul muncii ,fisa postului declaratia de traseu ,dupa ce am demonstrat si acuzat totodata pe seful statiei ca prin modul de repartizare a normei muncii ,imi aduce prejudicii in sensul ca imi incalca contractul colectiv de munca ,in favoarea unor salariati ,aceasta a dispus o ancheta . in timpul discutiei cu cel desemnat sa realizeze ancheta ,am simtit ca se fac presiuni asupra mea sa dau declaratie ca sunt de acord sa efectuez serviciul 24 de ore la siguranta circulatiei lucru total interzis prin lege ,argumentandu-mi dumnealui ca superiorii sunt de buna credinta ...ca incearca sa ne inteleaga ..sa nu scoatem bani din buzunar pentru a veni la serviciu .nimic mai fals i-am spus . imi solicitati sa incalc instructia de miscare ,tocmai pentru a va exonera itm-ul in cazul unui accident de munca si tocmai pentru a avea motive clare de a fi sanctionata in cazul unui control la ora schimbului .atunci ,dupa indelungi discutii in contradictoriu si cerandu-i sa imi argumenteze in ce baza mai mult de jumatate din personal lucreaza fara a avea solicitare de efectuare a serviciului de 24 de ore ,domnia sa mi-a explicat ca este vointa salariatilor si in cazul in care nu voi fi de acord sa fac ce mi se cere ,MA VOR MUTA DISCIPLINAR IN ALTA STATIE DE CALE FERATA . deci cam asa stau lucrurile la cfr in ultima perioada . nu imi ramane decat sa lupt in continuare cu sistemul corupt si bolnav sau sa imi dau demisia si sa plec pe usa din fata cu fruntea sus nu cu catusele de maini ca fostul ministru fenechiu.