Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

as vrea sa verific daca pensia mamei este bine calculata, si corespunzator unitatii in are a lucrat. unde sau l ce instituite trebuie sa ma adresez?
sau poate mai bine ar fi sa ma dresez unui avocat sau notar?multumesc
1. Avocatii si notarii nu se ocupa cu calcularea pensiilor.

2. Ca sa vedeti cat este de complicat sa calculati o pensie va redau din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr.6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

3. - Din cauza acestei complexitati de calcul se utilizeaza un algoritm de calcul pe calculator, folosit de toate Casele de Pensii.
- Vreau sa spun ca afara programul pe calculator este foarte dificil (si ia timp mfoarte mult) sa calculati o pensie.
- Puteti apela la cineva de la Casa de Pensii sa va explice cum a fost calculata pensia.

4. Ar fi bine sa cititi Legea 263/2010 si va edificati asupra modului de calcul al pensiei.