Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ROI vs HG
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ROI vs HG

Buna ziua, as dori sa aflu parerea dvs vizavi de efectele juridice ale unui Regulament de Ordine Interioara. O institutie publica invoca superioritatea si obligativitatea ROI-ului desi este in contradictie cu o Hotarare de Guvern (incalca acea HG). Care are prioritate: ROI sau HG?
1. Daca se incalca un act normativ prin prevederile reg.intern , atunci orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.

2. Controlul legalităţii dispoziţiilor cuprinse în regulamentul intern este de competenţa instanţelor judecătoreşti, care pot fi sesizate în termen de 30 de zile de la data comunicării de către angajator a modului de soluţionare a sesizării formulate.

3. Ce prevede acea HG si ce prevede reg.intern?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 5 alin 3. HG 1588/2007 - se solicită avizul furnizorilor de servicii implicaţi cu privire la posibilităţile tehnice de furnizare independentă a utilităţilor pe tronsoane sau pe scări, precum şi pentru realizarea branşamentelor. Unul dintre furnizori imi conditioneaza eliberarea avizului de plata la zi a debitelor scarii mele catre asociatia de proprietari din care ne desprindem, prevalandu-se de ROI-ul lor. Eu sustin ca ROI-ul lor nu imi este opozabil, debitele vor rezulta din protocolul de desprindere iar ei trebuie sa imi elibereze avizul de principiu, in caz contrat ne ingradesc dreptul legal de a ne constitui ca asociatie de prop. distincta prin votul a 50% + 1 din proprietari.