Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxe tigari medicinale
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxe tigari medicinale

Buna ziua,va las acest mesaj in speranta,ca ma puteti ajuta cu aceasta intrebare.As dori sa import niste tigari medicinale si as dori sa stiu daca trebuie platite ceva taxe si cam cat ar costa,daca se poate.
Va multumesc anticipat!
O zi buna!
In masura in care contin tutun , lucrurile sunt mai complicate. Daca nu, despre ce fel de tigari medicinale ar fi vorba? Cum sunt fabricate, ce contin, ce principiu de functionare au?
Sunt tigari fara tutun si fara nicotina, in numar de 20, fiind considerate un dispozitiv medical, destinat ajutarii persoanelor care renunta la fumat pe perioada curei de detoxifiere.
Aceste tigari reduc simptomele care apar ca urmare a renuntarii la fumat.
Scopul produsului este acela de a insoti fumatorul pana la sfarsitul perioadei de detoxifiere si de creste sansele de succes a incercarii de renuntare la fumat .
Compozitie:
O tigara contine: 95,5% amestec din plante pt fumat(alun turcesc, papaya, menta, eucalipt) ; 4,5% hirtie pt tigari ; 0 mg tutun ; 0 mg nicotina ; 3 mg gudroane.
Sunt tigari fara tutun si fara nicotina, in numar de 20, fiind considerate un dispozitiv medical, destinat ajutarii persoanelor care renunta la fumat pe perioada curei de detoxifiere.
Aceste tigari reduc simptomele care apar ca urmare a renuntarii la fumat.
Scopul produsului este acela de a insoti fumatorul pana la sfarsitul perioadei de detoxifiere si de creste sansele de succes a incercarii de renuntare la fumat .
Compozitie:
O tigara contine: 95,5% amestec din plante pt fumat(alun turcesc, papaya, menta, eucalipt) ; 4,5% hirtie pt tigari ; 0 mg tutun ; 0 mg nicotina ; 3 mg gudroane.

Conform NOTELOR EXPLICATIVE ALE NOMENCLATURII COMBINATE A UNIUNII EUROPENE (2011/C 137/01) produsele au codul tarifar 2402 90 00 ,Altele. Se clasifică la această subpoziție țigările, trabucurile și țigaretele constituite numai din înlocuitori de tutun, cum sunt
țigaretele fabricate printr-un procedeu special din frunzele unei varietăți de lăptuci, care nu conțin tutun și nici nicotină. Taxele vamale sunt cuprinse între 0 si 57,6% şi se aplică "ad valorem" asupra valorii facturate, în functie de ţara de import. Asupra valorii întregite se aplică TVA. Fiind vorba de dispozitive medicale acestea trebuie autorizate şi înregistrate de Ministerul Sănătăţii, înainte de import, documentele de înregistrare fiind necesare în vamă. De asemenea sunt necesare documente specifice de provenienţă din ţara de import pentru a beneficia de regim tarifar preferenţial - vă recomand să vă adresaţi unui comisionar vamal pentru a afla amănunte despre aceste documente. Conform Codului fiscal si Normelor de aplicare - ART. 206^15,(3) : (3) Nu sunt tratate ca tutun prelucrat produsele care nu conţin tutun şi care sunt încadrate în categoria "produse din plante medicinale sau aromatice pentru uz intern", în categoria "medicamente" sau în categoria "dispozitive medicale", potrivit Legii nr. 491/2003 privind plantele medicinale şi aromatice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, Legii nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, Ordinului ministrului sănătăţii nr. 253/2010 privind înregistrarea dispozitivelor medicale.