avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sanctiuni nedepunere declaratii?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sanctiuni nedepunere declaratii?

Nu am depus nici un formular pe 2014 ,pt intreprinderea individuala pe care o detin si pt care am activitate. Risc sanctiuni si care ar fi acelea? Pe anul 2013 am avut doar declaratia 220 pt care am toate platile la zi.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:50, 11 Martie 2014
Pe anul 2014 a trebuit sa depuneti doar D392b pana pe 25 februarie. Amenda pentru nedepunere D 392b la termen este de la 2.000 la 3.500 lei pentru persoane fizice.
Până la data de 25 mai a anul 2014 trebuie sa depuneti, odată cu declarația 200 privind venitul realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi  şi cei care, au realizat  venituri  pe  perioade mai mici  decât  anul fiscal,  precum  şi  cei  care, in motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal anterior.  

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie intreprindere individuala la inceput de an andreiptb andreiptb Buna , imi puteti spune ce declaratie trebuie sa depun la ANAF penru inreprinderea individuala deschisa anul trecut dar care nu a avut nici o activitate. ... (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 intrep.individ. caen 4775 mary_catalina mary_catalina Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire. O prietena are o intreprindere individuala, caen 4775, comert produse de cosmetica si parfumerie, in anul ... (vezi toată discuția)