Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor social

Daca sotul este in somaj, iar sotia care este casnica a decedat se poate primii ajutor pentru deces de la institutiile statului?
Mentionez ca au un copil de 19 ani elev in clasa 12.
copilul ar putea sa primeasca pensie de urmas daca isi continua studiile pana la 26 ani.
Oare mama copilului nu a lucrat niciodata? Sau a fost totdeauna casnica?
Mama a lucrat 10 -15 ani si a ramas fara loc de munca din anul 2000
1. - Daca sotul supravietuitor este somer indemnizat el este asigurat la pensii si sanatate.
- In aceasta calitate poate solicita Agentiei de Somaj sa i se plateasca ajutorul de deces pentru sotia sa decedata.
- Pentru un membru al familiei ajutorul de deces este de 1.149 lei.

2. - Copilul poate beneficia de pensie de urmas.
- Fiind major poate merge si singur la Casa de Pensii de care apartine cu domiciliul, sa ia lista cu actele necesare pe care le va depune apoi tot acolo.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 126
(1) Asiguratul sau pensionarul beneficiaza de ajutor de deces in cazul decesului unui membru de familie care nu era asigurat sau pensionar la data decesului.

(2) Se considera membru de familie, in sensul prezentei legi:
a) sotul;

Art. 129
(1) Ajutorul de deces se achita in termen de 24 de ore de la solicitare de:
b) institutia care gestioneaza bugetul asigurarilor pentru somaj, in cazul decesului somerului, respectiv al unui membru de familie al acestuia;

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane