Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Refuz primire dosar somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Refuz primire dosar somaj

Bună ziua,

Am fost concediată în urma insolvenţei, decizie trimisă de către administratorul judiciar, în baza articolului 86 al.6 din Legea 85/2006 coroborat cu art.55 lit.c. AOJFM Timis refuză primirea dosarului pentru şomaj pe motiv că decizia de desfacerea contractului de muncă trebuie să fie conform art.65 al.1 din coul muncii.

Ce e de făcut?
Mulţumesc.
Mulțumesc încă odată, în special pentru promptitudinea dumneavoastră.
Ce e de făcut acum? Cum pot rezolva situația?
Mai am timp pentru contestație? Contestație adresată cui, administratorului judiciar, angajatorului sau tribunalului?
Sau nu-mi rămâne decât varianta de a-i da în judecată? (această variantă nu mă încântă deloc).
1. Vorbiti cu lichidatorul judiciar sa emita alta decizie de concediere in care in loc de "în baza articolului 86 al.6 din Legea 85/2006 coroborat cu art.55 lit.c." sa scrie: "in baza art.65 (1) din Codul muncii si a art.86(6) din legea 85/2006".

2. Daca nu vrea atunci faceti o sesizare la ITM care poate sa-l convinga pe lichidator sa emita o decizie corecta.

Această nouă decizie trebuie să-mi fie adresată mie, iar nu angajatorului, corect?
Decizia de concediere se comunica salariatului .

Astfel noua decizie de concediere va trebuie sa va fie comunicata si dvs de catre lichidatorul judiciar.