avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad profesional functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad profesional functionar public

Buna ziua.
Lucrez intr-o institutie publica,sint incadrat ca si Consilier asistent din august 2012.
Anul acesta in luna iunie termin si masteratul in domeniul in care lucrez.
Doresc sa aflu cum pot ,promova in grad profesional.


Va multumesc cu stima Sven.
Nici in 2016 nu se vor aplica coeficientii, deja celebru Guvern de tehnocrati a preluat ideile guvernarii Boc si a adoptat OUG respectiv.
Pana la urma, promovarea functionarilor publici se face la 3 ani sau la 4? Am cautat si am gasit info contradictorii (in nenumaratele versiuni si modificari ale legii 188/1999). Inclusiv pe topicul asta avem, la art. 65, o data

a) să aibă cel puţin 3 ani vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;

dar si

a) să aibă cel puţin 4 ani vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care
promovează;


Multumesc anticipat pt. clarificari!
Legea nr. 188 din 8 decembrie 1999 - varianta in vigoare la ora actuala
art.65
...
(2) Pentru a participa la concursul sau examenul de promovare în gradul profesional imediat superior celui deţinut, funcţionarul public trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să aibă cel puţin 3 ani vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;
....
[ link extern ]
Promovarea se face din 3 in 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functie publica ludovica ludovica In urma cu 3 luni, am fost trecuta pe studii superioare, iar pe 01.08.2013, se implinesc 3 ani de cand sunt functionar public. Doresc sa stiu daca pot ... (vezi toată discuția)
Promovare functionar public ionut c ionut c Buna ziua! As dori sa stiu dupa cat timp poate promova un functionar public expert I asistent 1 la functia de expert I principal 3? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Promovarea functionarului public dupa revenirea din cc Diamondia Diamondia Buna ziua, intrebarea mea este cand poate promova in grad profesional imediat superior celui detinut, un functionar public revenit in aprilie 2013 din ... (vezi toată discuția)