Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere impozit pe salariu - angajat IT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere impozit pe salariu - angajat IT

Buna ziua,

In ce conditii un angajat poate beneficia de reducerea de impozit pe salariu ?
Un subinginer de colegiu in profilul electric, specializarea electronica poate beneficia de aceasta scutire de impozit ?

Multumesc,
Buna ziua,
Subinginer de profil electric nu beneficiaza nici de scutire si nici de reducere a impozitului pe salar.
Gasiti aici mai multe informatii: www.avocatnet.ro/content/art...
Colegiile s-au finalizat cu o lucrare de licenta (cei care au sustinut examenele finale si proiectul de stat au o diploma de absolvire) in UE colegiul nu echivalează cu o licenta ?
Care este motivul pentru care nu poate beneficia de scutirea de impozit ?
Trebuie sa indepliniti simultat urmatoare conditii:
-Firma angajatoare are cod CAEN 5821, 5829, 6201, 6202, 6209
- posturile pe care sunt angajatii corespund listei cuprinzand ocupatiile mentionate in anexa 1
- postul face parte dintr-un compartiment specializat de informatica, evidentiat in organigrama angajatorului, cum ar fi: centru de calcul, directie, departament, oficiu, serviciu, birou, compartiment sau altele similare;
-au diploma acordata dupa finalizarea unei forme de invatamant superior de lunga durata sau detin o diploma acordata dupa finalizarea ciclului I de studii universitare de licenta, eliberata de o institutire de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile cuprinse in Anexa 2, si presteaza efectiv una dintre activitatile prezentate in Anexa 1
-angajatorul a realizat in anul fiscal precedent si a inregistrat distinct in balantele analitice, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator destinate comercializarii pe baza de contract, un venit anual de cel putin echivalentul in lei a 10.000 dolari SUA pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutirea de impozit pe venit.

Anexa1
1 Analist
2 Programator
3 Proiectant de sistem informatic
4 Inginer/Programator de sistem informatic
5 Administrator de baze de date
6 Inginer software

Anexa2
1.Automatica si informatica industriala
2.Calculatoare, Inginerie electrica si calculatoare
3.Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii
4.Matematica, Matematica informatica
5.Informatica, Informatica economica, Informatica aplicata
6.Cibernetica si informatica economica, Cibernetica si previziune economica, Contabilitate si informatica de gestiune.
7. Calculatoare si sisteme informatice pentru aparare si securitate nationala, ingineria informatiei, tehnologia informatiei
8. Informatica industriala, informatica aplicata in ingineria electrica, informatica aplicata in ingineria materialelor, matematica si informatica in inginerie
9. Cibernetica economica
10. Fizica informatica
11. Chimie informatica
12. Automatica si informatica aplicata. Echipamente pentru modelare, simulare si conducere informatizata a actiunilor de lupta, ingineria sistemelor multimedia
13. Tehnologii si sisteme de telecomunicatii. Telecomenzi si electronica in transporturi
14. Transmisiuni, Echipamente si sisteme electronice militare.

Daca indeplinitii simultan toate conditiile de mai sus ar trebui sa beneficiati de reduce.
melania_14, utilizator
Totul este OK, dar nu stiu daca un absolvent de colegiu universitar care a sustinut examenele de la sfarsitul celor 3 ani se incadreaza la "diploma acordata dupa finalizarea ciclului I de studii universitare de licenta"
Pe diploma apar urmatoarele:
"Romania Ministerul Invatamantului
Universitatea Politehnica din Bucuresti
Colegiul Tehnic Universitar numarul 2 din Bucuresti
Diploma de absolvire
In baza hotararii Comisiei pentru examenul de absolvire din sesiunea iunie, anul xxxx, “Nume”, nascuta in anul xxXX, luna xx, ziua X, in localitatea X, a obtinut titlul de subinginer in profilul electric, specializarea electronica, cu media generala de absolvire X
Titularul a absolvit Universitatea Politehnica din Bucuresti Colegiul Tehnic Universitar numarul 2 din Bucuresti
Semnaturi

Pe verso-ul diplomei de absolvire,
Rezultatele la examenul de absolvire
Proba
I ....se mentioneaza disciplina
II ....se mentioneaza disciplina
Media probelor
Proiect de diploma
Media examenului de absolvire
Media generala de promovare a anilor de studii
Media generala de absolvire X”

Ma puteti ajuta cu ceva detalii ?
Multumesc