avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incadrare pe cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incadrare pe cartea de munca

buna ziua.
am terminat o faculate de 4 ani de profil economic, dupa care am facut cursuri de conversie profesionala postuniversitare in informatica de 2 ani.
pe diploma scrie :".......a absovit programul de conversie profesionala la nivel postuniversitar intitulat informatica".

intrebare :1. pot fii incadrat pe cartea de munca ca programator sau informatician sau altceva in domeniul IT (stiu ca inginer nu este posibil) in baza diplomei a doua?
2. dar daca in locul diplomei de conversie aveam o diploama de master in informatica?

va multumesc.

Cel mai recent răspuns: andu12 , utilizator 22:16, 17 Octombrie 2010
Buna seara. Foarte important este ce calificare se cere pe postul pe care vreti sa aplicati, daca se cer studii universitare informatica, nu e bine, dar daca se cer studii universitare cu, calificare in informatica atunci e ok.
Ca sa fiti incadrat programator trebuie sa fiti absolvent a unei forme de invatamant superior de lunga durata, eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile :
1. Automatica si informatica industriala
2. Calculatoare, Inginerie electrica si calculatoare
3. Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii
4. Matematica, Matematica informatica
5. Informatica, Informatica economica, Informatica aplicata
6. Cibernetica si informatica economica, Cibernetica si previziune economica, Contabilitate si informatica de gestiune.
1 .care este diferenta dintre cele 2?

2. diploma de conversie in informatica e ok pt un post de informatician la o firma privata care nu cere studii universitare informatica sau universitare cu calificare in informatica..?
cursurile de cnversie in informatica au fost in cadrul universitatii de informatica , au durat 2 ani . daca pt programator sau informatician trebuie :
1. Automatica si informatica industriala
2. Calculatoare, Inginerie electrica si calculatoare
3. Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii
4. Matematica, Matematica informatica
5. Informatica, Informatica economica, Informatica aplicata
6. Cibernetica si informatica economica, Cibernetica si previziune economica, Contabilitate si informatica de gestiune.
atunci aceasta diploma la ce mai este buna?
Recititi postarea mea de mai sus.......................

Alte discuții în legătură

Reducere impozit pe salariu - angajat it ContSters199599 ContSters199599 Buna ziua, In ce conditii un angajat poate beneficia de reducerea de impozit pe salariu ? Un subinginer de colegiu in profilul electric, specializarea ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit informaticieni cosminionascu cosminionascu Sunt un functionar public care lucreaza in cadrul compartimentului informatica. As dori sa stiu daca ma incadrez potrivit O 539/2013 pentru scutirea de ... (vezi toată discuția)
Legea 250/2004 contabilitate si informatica de gestiune biancaores biancaores Buna ziua, Daca am specializarea in domeniul Contabilitate si Informatica de gestiune m-as putea angaja pe post de [b]programator[/b] si sa beneficiez de ... (vezi toată discuția)