Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit forfetar si la firme cu profit care au platit ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit forfetar si la firme cu profit care au platit impozit??

AM O INTREBARE FIRMA ARE RULAJ DE 635 000 LEI, LA CARE A FOST 32000 LEI PROFIT, SI S-APLATIT CEI 16 % PE EI LA STAT.
ACUMA TREBUIE SA MAI PLATESC 2000 DE EURO IN PLUS FATA DE ASTEA DE MAI SUS????
nu va suparati daca pun prea multe intrebari dar, cum ati ajuns la 11000 ron?
Din OUG 34, se da acolo un tabel.
(3) Pentru aplicarea prevederilor alin.(2), sumele corespunzatoare
impozitului minim, stabilite în funcţie de veniturile totale înregistrate la data de
31 decembrie a anului precedent, sunt următoarele:
Venituri totale anuale (lei) Impozit minim anual
(lei)
4.300.001 - 21.500.000 11.000
21.500.001 – 129.000.000 22.000
Peste 129.000.001 43.000
(4) Pentru încadrarea în tranşa de venituri totale prevăzută la alin.(3), se
iau în calcul veniturile totale, obţinute din orice sursă, înregistrate la data de 31
decembrie a anului precedent, din care se scad:
a) veniturile din variaţia stocurilor;
b) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentând cota -parte a subvenţiilor
guvernamentale şi a altor resurse pentru finanţarea investiţiilor;
d) veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s -a
acordat deducere, conform reglementărilor legale;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor şi a majorărilor datorate
bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului
impozabil, conform reglementărilor legale;
f) veniturile realizate din despăgubiri de la societăţile de asigurare;
g) veniturile prevăzute la art. 20 lit. d).”
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil