Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice corectie

Pe data de 15.11.2013, am fost pensionata de invaliditate gradul 2.In buletinul de calcul am regasit:: nr. total puncte realizat in intreaga perioada de activitate, nr. total de pct. acordate pt. conditii de munca, punctaj suplimentar acordat pt.contributia la fondul pt. pensie suplimentara,nr. total de pct. acordate pt.stagiul potential(numai pt. pensia de invaliditate).
Am dreptul si la pct. realizate din aplicarea indicelui de corectie, si eventual cum se calculeaza el?
La trecerea la pensia pentru limita de virsta voi pierde punctajul acordat pentru stagiul potentia?
Va multumesc.
Calculul este urmatorul:

(Nr. total puncte realizat in intreaga perioada de activitate + nr. total de pct. acordate pt. conditii de munca + punctaj suplimentar acordat pt.contributia la fondul pt. pensie suplimentara + nr. total de pct. acordate pt.stagiul potential):stagiul complet de cotizare x 1,06% x 762,1

Cuantumul pensiei = rezultatul calculului de mai sus.

Calculul este valabil pentru 2013

La trecerea la limita de varsta,stagiul potential va fi inlocuit cu stagiul similat.
Adica perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Veti ramane cu pensia cea mai avantajoasa.Cea cu stagiu potential,sau cea cu stagiul asimilat.