avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indice corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indice corectie

Pe data de 15.11.2013, am fost pensionata de invaliditate gradul 2.In buletinul de calcul am regasit:: nr. total puncte realizat in intreaga perioada de activitate, nr. total de pct. acordate pt. conditii de munca, punctaj suplimentar acordat pt.contributia la fondul pt. pensie suplimentara,nr. total de pct. acordate pt.stagiul potential(numai pt. pensia de invaliditate).
Am dreptul si la pct. realizate din aplicarea indicelui de corectie, si eventual cum se calculeaza el?
La trecerea la pensia pentru limita de virsta voi pierde punctajul acordat pentru stagiul potentia?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:19, 15 Martie 2014
Calculul este urmatorul:

(Nr. total puncte realizat in intreaga perioada de activitate + nr. total de pct. acordate pt. conditii de munca + punctaj suplimentar acordat pt.contributia la fondul pt. pensie suplimentara + nr. total de pct. acordate pt.stagiul potential):stagiul complet de cotizare x 1,06% x 762,1


Cuantumul pensiei = rezultatul calculului de mai sus.

Calculul este valabil pentru 2013

La trecerea la limita de varsta,stagiul potential va fi inlocuit cu stagiul similat.
Adica perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Veti ramane cu pensia cea mai avantajoasa.Cea cu stagiu potential,sau cea cu stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate-calculata gresit??lamuriti-ma, va rog! jurcutsorina jurcutsorina Va rog frumos sa ma ajutati, ca am si eu niste nelamuriri. Tatal meu a fost incadrat in gradul II pentru pensia de invaliditate. In urma deciziei de ... (vezi toată discuția)
Calcularea pensiei de invaliditate ika ika Ma confrunt cu urmatoarea problema, pentru care va cer niste raspunsuri. Nascuta la data de 15.03.1960 S tagiul de cotizare:12,6 ani, gr. 1a proc. ... (vezi toată discuția)
Perioada asimilata pavaluk pavaluk buna,as dori sa cer o informatie sau un sfat de la d-voastra. Din 31 01 2007 si 02 07 2016 am fost in pensie de inv 3,dupa care am primit decizia de pensionare ... (vezi toată discuția)