avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cultură generală Exprimare corecta, sau mai corecta
Discuție deschisă în Cultură generală

Exprimare corecta, sau mai corecta

Cum este corect:

Urmare la adresa dvs. nr, .......
sau
Urmare adresei dvs. nr. ..........
sau
Urmare a adresei dvs. nr. ..........
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Martie 2014
c.ionescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: popd_ms , utilizator 10:09, 24 Februarie 2022
Niciuna din cele 3 variante nu mi se pare o exprimare fireasca. Daca vreti sa incepeti o adresa oficiala printr-o referinta inlocuiti Urmare cu Referitor la adresa dvs. nr. .../.....
Daca tineti neaparat la Urmare modificati astfel Ca urmare la adresa ... va comunicam urmatoarele sau Ca urmare a adresei ... (urmare = consecinta).

Parerea mea :)
@c.ionescu
Varianta a treia e ok!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se utilizeaza "urmare adresei dumneavostra.
Mai elegant este varianta "ca urmare a adresei dumneavostra"
Acu am gasit discutia...
Nu este mai elegant ci este mai corect din punct de vedere a limbii romane: "ca urmare a adresei...."
Ultima modificare: Joi, 24 Februarie 2022
popd_ms, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Politia face fals in semnarea inscrisurilor? am primit 3 scrisori ... dorotheea dorotheea Politia face fals in semnarea inscrisurilor? Am peimit 3 scrisori de la Poliție, toate senate de înlocuitori ai celor 2 șefi, nominalizați pe funcție și ... (vezi toată discuția)
Caut consultant specializat in e-commerce feketegy feketegy Buna ziua, Sunt administratorul unei societati de web design si web development. Am un contract comercial redactat in limba engleza si as dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Postare pe internet a unui film intr-o camera de hotel ykutz ykutz Buna ziua, Intrebarea mea este legata de legalitatea postarii unui film facut intr-o camera de hotel in care sunt surprinse doua cameriste cand utilizeaza ... (vezi toată discuția)