Forum Discuţii diverse Cultură generală Exprimare corecta, sau mai corecta
Discuție deschisă în Cultură generală

Exprimare corecta, sau mai corecta

Cum este corect:

Urmare la adresa dvs. nr, .......
sau
Urmare adresei dvs. nr. ..........
sau
Urmare a adresei dvs. nr. ..........
c.ionescu, utilizator
Niciuna din cele 3 variante nu mi se pare o exprimare fireasca. Daca vreti sa incepeti o adresa oficiala printr-o referinta inlocuiti Urmare cu Referitor la adresa dvs. nr. .../.....
Daca tineti neaparat la Urmare modificati astfel Ca urmare la adresa ... va comunicam urmatoarele sau Ca urmare a adresei ... (urmare = consecinta).

Parerea mea :)
@c.ionescu
Varianta a treia e ok!
Se utilizeaza "urmare adresei dumneavostra.
Mai elegant este varianta "ca urmare a adresei dumneavostra"
Acu am gasit discutia...
Nu este mai elegant ci este mai corect din punct de vedere a limbii romane: "ca urmare a adresei...."
popd_ms, utilizator