Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vreau sa contest recalcularea pensiei dupa aplicarea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vreau sa contest recalcularea pensiei dupa aplicarea indicelui de corectie

Sunt pensionar militar din2012. Dupa aplicarea indicelui de corectie (care sa facut abia in lunaMartie),am constatat ca suma finala calculata de casa de pensie,este mai mica cu 56 lei decit calculul facut de mine. Am sa detaliez si daca binevoiti sa-mi raspundeti daca am dreptate,sau poate gresesc undeva; .Punctaj mediu anual(initial)-2,23791X1,17=2,61835 .Punctaj mediu anual(corectat)-2,61835X790,7=2070,33 .Procent majorare 20%-Legea 80/1995 art 11 alin3.(peste 25 ani ca militar) . 2070,33X20:100=414,066 .Valoare finala brut =2070,33+414,066=2484,39 cass =96lei impozit=222lei .Valoare pensie net =2166 lei (calculat de mine) .Pe fluturas(si pe card) =2110 lei .Nu am retineri sau alte obligatii. Daca calculul meu este corect,si fac contestatie,am sanse sa se refaca calculele? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Dupa cum relatati punctual se pare ca sunt bine facute calculele.
Da, trebuie sa cereti recalcularea, sa reverificati situatia (inclusiv formula de calcul + indici + procente + mod de calcul) si sa vedeti daca nu cumva acei 56 lei reprezinta altceva.
Succes !
Calculelele sunt urmatoarele:
2,23791x117%=2,61835
2,61835X790,7=2071
2071x20%=414
2071+414=2485
2485-740=1745x5,5%=96 lei CASS
1485-96=1389x16%=222 lei impozit
2485-96-222=2167 lei net
CASS-ul de 96 lei si impozitul de 222 lei,sunt trecute pe cupon.
Daca aceste calcule nu sunt in regula,cereti relatii de la casa sectoriala.
Carp M. Casa de pensii nu trimite acte,sau cel putin eu nu am primit nici un document cu calculele facute dupa aplicarea indicelui de corectie. Pe cupon apare PENSIE-2413 .CASS-92 IMPOZIT-211 . Aceste cifre nu pot fi corecte plecind de la punctajul initial-2,23791,cu corectia de 1,17,si tot ce urmeaza exact cum ati calculat Dv. mai sus. Am facut o sesizare scrisa in care am detaliat si calculele corecte (cred eu),si astept un raspuns oficial. .Cit timp trebuie sa astept un raspuns oficial,tinind cont ca termenele legale ,nu sunt intotdeauna respectate,si unde sa ma adresez daca raspunsul intirzie sau motivatia nu este pertinenta? Va multumesc!
costimihai.in situatie similara cu a dvs.suntem si noi un grup de pensionari militari,pensionati in anul 2011 la limita de virsta.Daca este posibil am vrea sa stim cum ati formulat cererea catre Casa sectoriala de pensii
PIO. Domnule Director. .Subsemnatul.........CNP.........,C.I.seria KT.nr ........,pensionar MAI prin decizia .........din ...........,In baza art.107 din L263/2010,va rog sa aprobati revizuirea calculelor facute dupa aplicarea indicelui de corectie. Solicit aceasta revizuire deoarece suma finala calculata de casa de pensii MAI, este mai mica cu xxx Lei decit suma calculata de mine, conform datelor din decizia de pensionare,prin aplicarea indicelui de corectie stabilit pentru anul 201x respectiv 1,1x. .ASTFEL;---PUNCTAJ MEDIU ANUAL INITIAL -0,00000 x 1,1x = . PUNCTAJ MEDIU ANUAL CORECTAT-0,0000 x 790,7= . VALOARE BRUT FARA Leg.80/95 -0000,00 + . MAJORARE Leg.80/95art.11 alin.3-20% = 000,00 . VALOARE PENSIE BRUT- 0000,00 . C A S - 00 . IMPOZIT - 000 . VALOARE PENSIE NET- 0000 (clculat de mine) . PE CUPON - -0000 . DIFERENTA CALCULATA 00 ,Astept un raspuns oficial din partea CASEI DE PENSII A MAI. . Va multumesc. . Anexez urmatoarele documente. . copie CI . copie decizie pensie , copie cupon pensie. .PIO. aranjarea in pagina o faci cum crezi ca este mai bine,Adresa casei pe plic,recomandata cu confirmare de primire.DACA PRIMESC CEVA VA informez.

SCUZE- DACA SUNTETI MAPn, in loc de DOMNULE DIRECTOR verificati functia ,probabil DOMNULE COMANDANT

Gabriela Pintea, Consilier juridic