Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... chemare pentru control in timpul concediului medical
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

chemare pentru control in timpul concediului medical

Buna ziua ,va rog sa imi spuneti daca sunt obligata sa ma prezint la birou pentru un control fiind in concediul medical si daca acest control este valail daca eu nu sunt de fata.Acest contro este facut in urma unui minus in caserie pentru o anumita suma.Va multumesc.
Pe perioada cat sunteti in concediu medical contractul de munca este suspendat, deci nu aveti obligatia prezentarii la serviciu daca sunteti solicitata. Este vorba de un control initiat de angajator sau e vorba de o cercetare penala?
Fiind in concediu medical ....nu sunteti obligata sa va prezentati. Se poate face acel control cand reveniti la munca....sau daca nu suporta amanare se constituie o comisie in acest fel...din care va face parte si cel putin un reprezentat al sindicatului (sau a salariatilor).
Este vorba de un control in cadrul societatii,deoarece eu nu am recunoscut suma respectiva ,fiind chemata sa dau o declaratie cu privinta la acest minus tot din concediu medical.Avocta mea ma sfatuit sa nu ma prezint,si sa depun intre timp o parte din banii pina la stabilirea de ctre un control a sumei exacte,Va multumesc.